BCAA protein tozu

Dallı zincirli amino asitler ya da diğer adıyla BCAA'lar, üç temel amino asit olan lösin, izolösin ve valindir. Kimyasal yapıları açısından bakıldığında, bu amino asitlerin her biri dala benzeyen çatallı bir çıkıntıya sahiptirler ve isimlerini buradan almışlardır. Eğer vücutta yaptıkları işler için isimlendirilselerdi, bunlara inanılmaz amino asitler denilebilirdi. BCAA'ların kasların büyüme sürecine yardım ettiğini duymuş olabilirsiniz. Uluslararası Spor Beslenme Dergisi'nin 2009'da yapılan yıllık toplantısında sunulan bir araştırmaya göre, 8 haftalık egzersiz süresince BCAA takviyesi alan eğitimli vücut geliştiricilerin kas büyümeleri ile kas dayanımları, BCAA kullanmadan whey proteini takviyesi alanlara kıyasla iki kat daha fazla artmıştır. Fakat bu üç basit amino asidin faydaları sadece kas büyümesi ile kalmamaktadır. BCAA'ların "kan beyin bariyeri"ni geçtiğini iddia eden bazı bilimsel araştırmalar vardır. Beyin, genellikle supplementlerin kendi fonksiyonlarını geliştirmesine pek izin vermese de, çoğu kişi BCAA'ların bunu yaptığına inanmaktadır. Çeşiltli araştırmalarda BCAA'ların beyindeki artan serotonin ile bağlantılı olduğu, ve zihinsel enerjiyi artırırarak depresyonu engelleyebileceği savı ortaya atılmıştır. Bazı çalışmalar ise BCAA'ların serotonin seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir. BCAA'lar aynı zamanda "azot taşıyıcıları" olarak da bilinirler. Esas olarak, kasların daha fazla amino oluşturmasına yardımcı olurlar, bu da kas büyüme sürecinin daha fazla uyarılmasına yardımcı olur. BCAA'lar ayrıca insülin hormonunu ateşlerler. Bu, BCAA'ların önemli bir fonksiyonudur, çünkü insülin hormonu kaslarımızın enerji dönüşümü amacıyla karbonhidratları kullanmasına yardımcı olan maddedir. İnsülin ayrıca kasların daha fazla amino asit kullanmasına izin verir. BCAA'lar anti-katabolik ve "anabolik" olarak bilinirler. Bunun nedeni, insan vücudunda protein sentezi için gereken kilidi açabilmeleridir.

BCAA protein tozu

Protein tozu ise, birçok farklı formu bulunan besinsel bir takviyedir. En yaygın üç protein tozu, whey, soya ve kazein proteininden üretilenlerdir. Protein tozu, eğer diyetinizle yeterince protein alamıyorsanız ya da kullanımı kolay bir protein kaynağı istiyorsanız size yararlı olabilir. Bu ürün, temelde yüksek miktarda protein içeren bir diyet takviyesidir. Protein tozları, Pirinç, Yumurta, Süt, Bezelye, Kenevir, Soya, Kızılcık, Enginar gibi çeşitli gıda kaynaklarından türetilmişlerdir. Birçok protein tozu üreticisi, protein ile birlikte vitaminler, mineraller, yeşillik (kurutulmuş sebze veya diğer bitki ürünleri), ek yağlar, tahıllar, ve lifler ile ürünlerini güçlendirir. Bu nihai ürün türleri, genellikle önemli miktarlarda karbonhidrat ve yağ içerir. Protein tozlarının çoğu fazlaca işlenmiş birer gıda takviyeleridir. Tadını güzelleştirmek için rafine edilirler ve uzun, stabil bir raf ömrüne sahiplerdir. Kişisel hedeflerinizden bağımsız olarak, yeterli miktarda protein tüketmek her zaman çok önemlidir. Protein, kas büyümesini, bağışıklık fonksiyonunu ve egzersiz sonrası iyileşmeyi arttırmanın ve güçlendirmenin yanı sıra kilo ve vücut kompozisyonunu idare etmede size yardımcı olur. Protein tozu, bütün gıdalardan yeterince protein alamıyorsanız veya kolay bozulmayacak taşınabilir bir protein kaynağı istiyorsanız size yarar sağlayan bir üründür. Spor çantanıza protein tozu koymak tavuk göğsü koymaya kıyasla çok daha kolaydır. Protein içeren diyet takviyeleri, vücut kompozisyonu ve sağlığı açısından proteinin önemini gösteren sayısız çalışmadan elde edilen verilerle desteklenmektedirler.

BCAA mı protein tozu mu

BCAA ve protein tozu temelde aynı amaca hizmet etseler de, işleyiş yöntemleri arasında küçük farklar vardır. Bu iki üründen birini seçmek yerine ikisinin birlikte kullanımı, sıkı bir egzersiz programı ile birlikte kaslarınızın büyüme ve gelişim sürecini hızlandırmaya yardımcı olarak optimum seviyeye gelebilmesini sağlayacaktır. Günümüzde bu iki ürünün genellikle birlikte kullanılması önerilmekte ve çoğu sporcu birlikte kullanım sonrası olumlu geri dönüş yapmaktadır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.