BCAA nedir nasıl kullanılır

BCAA, dallı zincirli amino asitlerin kısaltmasıdır. 3 tane BCAA vardır (lösin, izolösin ve valin). BCAA'lar ilk olarak sahadaki (korttaki ya da spor salonunundaki) performansını artırmak isteyen sporcular tarafından popülerleştirilmişlerdir. Bu ürün, yağsız kas kütlesi kazanmak isteyen insanlar için de önemlidir. BCAA'ların "kan beyin bariyeri"ni geçtiğini iddia eden bazı bilimsel araştırmalar vardır. Beyin, genellikle supplementlerin kendi fonksiyonlarını geliştirmesine pek izin vermese de, çoğu kişi BCAA'ların bunu yaptığına inanmaktadır. Çeşiltli araştırmalarda BCAA'ların beyindeki artan serotonin ile bağlantılı olduğu, ve zihinsel enerjiyi artırırarak depresyonu engelleyebileceği savı ortaya atılmıştır. Bazı çalışmalar ise BCAA'ların serotonin seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir. BCAA'lar aynı zamanda "azot taşıyıcıları" olarak da bilinirler. Esas olarak, kasların daha fazla amino oluşturmasına yardımcı olurlar, bu da kas büyüme sürecinin daha fazla uyarılmasına yardımcı olur. BCAA'lar ayrıca insülin hormonunu ateşlerler. Bu, BCAA'ların önemli bir fonksiyonudur, çünkü insülin hormonu kaslarımızın enerji dönüşümü amacıyla karbonhidratları kullanmasına yardımcı olan maddedir. İnsülin ayrıca kasların daha fazla amino asit kullanmasına izin verir. BCAA'lar anti-katabolik ve "anabolik" olarak bilinirler. Bunun nedeni, insan vücudunda protein sentezi için gereken kilidi açabilmeleridir. BCAA'ları bu kadar özel kılan şeylerin en önemlisi, vücudun onları nasıl kullandığıdır. Tipik olarak çoğu amino asit, sindirildiğinde -parça parça ya da bütün protein olarak- önce karaciğere gider. Burada karaciğer onları yakıt olarak kullanmak üzere parçalayıp kas ve diğer dokuları onarmak için yönlendirir. Öte yandan BCAA'lar karaciğerde tutulmazlar ve doğrudan kaslara gönderilirler; böylece kas, BCAA'ları direkt olarak yakıt için kullanabilir ya da kas dokusu inşası ve onarımında kullanabilir. Bu durum, BCAA'lara atletik açıdan çift yönlü bir önem kazandırmaktadır. Egzersiz sırasında yakıt kaynağı olarak görev yapabilirlerken aynı zamanda egzersiz bittiğinde kas büyümesine de yardımcı olabilirler. Bu etkiler, BCAA ürünlerinin neden egzersiz öncesinde, esnasında ve sonrasında alınması gerektiğini açıklamaktadır.

BCAA nedir nasıl kullanılır

Egzersiz programınız ne kadar yoğun ve uzun sürerse, yakıt için o kadar çok BCAA kullanılacaktır. Egzersiz öncesi bir miktar BCAA kullanmanın egzersiz sırasında enerjinizi sürdürmenize ve baştan sona daha yoğun bir şekilde antrenman yapabilmenize yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Peki BCAA’lar nasıl kullanılır?

BCAA takviyeleri iki tablet ve toz olmak üzere iki formda bulunabilirler. Her tüketimde yaklaşık 6 gram BCAA almak yeterlidir. Bununla birlikte, toz dozunu eşitleyebilmek için genellikle daha fazla tablet almanız gerekir. BCAA tozu egzersiz planınıza bağlı olarak günde 2 ila 4 kere alınabilir. Normalde, antreman öncesinde, antrenman sırasında ya da antrenmandan sonra tüketilebilir. Seansınız bir saatten fazla sürerse egzersiz esnasında serinletici bir içecek olarak kullanılabilir ve susuz kalmanızı engeller. Sabah ilk öğün ya da gece yatmadan önce son öğün olarak da tüketilebilir. Herkes için uygun olan kesin bir dozaj belirlemek zordur fakat yapılan araştırmalar, egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında saat başına 0.03 - 0.05 g/kg vücut ağırlığı ya da saatte 2 - 4 gr BCAA kullanmanızı önermektedir. BCAA supplementleri, egzersiz sırasında kullanmak için su ya da bir spor içeceği ile karıştırılabilir. BCAA'lar, önerilen günlük dozu aşmamak kaydıyla antrenman öncesi veya antrenman sonrası alınabilirler.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.