BCAA ne zaman kullanılır

BCAA'nın alınması için en uygun zamanı tartışmadan önce, ister tablet ister toz olsun, önce BCAA takviyelerinin önemine bir göz atalım. Dallı zinciri amino asitler ya da BCAA'lar, kas büyümesi, kas tamiri ve kas iyileşme süreçleri için en iyi takviyelerden bir tanesidir. BCAA'lar üç amino asitten oluşur: Lösin, İzolösin ve Valin. Bu üç amino asit doğrudan kasları etkilerler. BCAA'lar, yumurta ve biftek gibi protein içeren gıdalardan alınabilirken aynı zamanda bir BCAA takviyesi de kullanabilirsiniz. Beslenme ya da takviye yoluyla günlük olarak BCAA tüketimi kas büyümesi ve onarımı için hayati öneme sahiptir. Peki BCAA ne zaman kullanılır?

BCAA ne zaman alınmalı

BCAA toz ya da tabletlerine zaman alınmalı sorusunu, egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında olarak 3 ayrı başlıkta inceleyeceğiz.

Egzersiz Öncesi BCAA:
Egzersizden önce bir BCAA takviyesi almak, özellikle sabah kahvaltı yapmayan kişiler için harika olabilir. Araştırmalar, BCAA takviyesinin (BCAA tozlarını tercih edin) yorgunluk azaltıcı bir etkiye sahip olabileceğini ve egzersizden 2 saat önce tüketilmiş bir öğün ile aynı etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Birçok kişi egzersiz öncesinde karbonhidrat tüketmezlerse antrenmanlarının iyi geçmeyeceğini düşünür. Aslında çoğu insan için durum böyle değildir. Önceki geceden, uygun miktarlarda karbonhidrat, yağ ve protein içeren bir öğün tüketmişseniz, sabah egzersizinizi aç karnına da yapabilirsiniz. Böyle durumlarda ekstra amino asit alımı için BCAA takviyeleri kullanılabilir. Egzersiz seansınıza başlamadan önce 5 ila 10 gram BCAA kullanmanız önerilmektedir.

BCAA ne zaman kullanılır

Egzersiz Sırasında BCAA:
Egzersiz süresince "Scivation Xtend BCAA" gibi bir BCAA tozu almak, serinletici bir içeceğin keyfini çıkarırken, aynı anda kaslarınızı beslemek için mükemmel bir yoldur. Egzersiz esnasında bir BCAA toz takviyesi tüketmek kas yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Egzersiz esnasında 5 gram BCAA tüketmeniz önerilir.

Egzersiz sonrasında BCAA:
BCAA takviyesini egzersizden sonra almak, kas iyileşme ve onarım süreçleri için mükemmel bir yardımcıdır. BCAA'lar kas liflerinin iyileşmesine yardımcı olur. BCAA'ların emilimi hızlıdır ve etkilerini çabuk gösterirler. Egzersiz sonrasında 5 ila 10 gram arasında BCAA tüketmeniz önerilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.