BCAA Amino Asit Nedir?

Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Toplamda 20 amino asit vardır. Bunlardan 8 tanesi esansiyel ve diğerleri esansiyel değildir. 8 esansiyel amino asit vücutta doğal olarak sentezlenemediklerinden ya da üretilemediklerinden dışarıdan tedarik edilmeleri gerekir . Proteinin kaynakları arasında günlük diyetimizde de bulunan et, balık ve yumurta gibi besinler bulunur, fakat protein ve amino asit gereksinimlerini karşılamak için çeşitli takviye ürünler de kullanılabilir. Esansiyel olmayan amino asitler de aynı derecede önemlidir, ancak bunlar vücutta sentezlenebilir. BCAA'lar, esansiyel amino asitlerden üç tanesine verilen isimdir: lösin, izolösin ve valin. Dallı zincirli yapıları nedeniyle diğer önemli amino asitlerden farklıdırlar. Ayrıca, et (özellikle kırmızı et) gibi gıdalarda yaygın olarak bulunurlar.

Sekiz esansiyel amino asit şunlardır: metionin, lisin, fenilalanin, treonin, triptofan, lösin, izolösin ve valin (bunların üçü dallı zincirlidir). Vücudunuzun doğal olarak ürettiği esansiyel olmayan amino asitlerin aksine, esansiyel amino asitleri gıdalardan ve takviyelerden almanız gerekir. Bu amino asitler, protein sentezinden sorumlu oldukları için protein sentezini tamamlamak zorundadırlar.

BCAA Amino Asit Nedir? Amino Asit Rehberi

Amino Asit Mi BCAA Mı ?

BCAA'lar önemli amino asitlerdir, ve onları diğer esansiyel amino asitlerden ayıran dallı zincirli bir yapıya sahiptirler. Bu maddeler, proteinin yapı taşlarıdır. Dallı zincirli amino asitler esansiyel amino asit takviyelerinde bulunsalar da, saf BCAA takviyelerinde bu miktar daha fazladır. Öncelikle iskelet kası tarafından metabolize olduklarından karaciğeri atlayarak doğrudan kan dolaşımınıza girerler. Bu nedenle etki süreleri kısadır. Enerji seviyeleri egzersiz sırasında hızla tükeneceğinden vücuttaki protein miktarının egzersiz yapan kişilerde devamlı yüksek kalması gerekir. Protein, kas bakım ve büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. BCAA'lar yediğimiz gıdaların bazılarında bulunsa da, sıkı bir egzersiz planı izlerken ya da kalori alımınızı kısıtlarken, düzenli olarak yeterli miktarda BCAA almanız zor olabilir (bu tür durumlarda BCAA takviyeleri size oldukça yardımcı olabilir). Takviyeler tablet ya da toz halinde bulunurlar. Egzersiz öncesi, esnasında veya sonrasında serinletici bir içecek hazırlamak için BCAA tozunu spor içecekleri ve su ile karıştırabilirsiniz.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.