Basit Karbonhidratlar Nelerdir?

Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler ile birlikte, ana yiyecek kategorilerinden birini oluştururlar. Karbonhidratların temel fonksiyonu, vücuda, özellikle de beyne enerji sağlamalarıdır. Karbonhidratlar, bir veya iki şekere sahip olan ve daha çabuk emilen basit karbonhidratlar ve üç veya daha fazla şekere sahip olan ve daha yavaş emilen kompleks karbonhidratlar olarak iki gruba ayrılırlar. İnsanların toplam kalorilerinin yüzde 40 ila 60'ını karbonhidratlardan (özellikle kompleks karbonhidratlardan) almaları önerilmektedir. Bununla birlikte, tüm basit karbonhidratlar, besleyici değeri oldukça düşük, rafine edilmiş basit şekerler ile yüksek derecede işlenmiş gıdalarda bulunmaz. Bazıları çeşitli besin kaynaklarında doğal olarak ortaya çıkarlar.

Fruktoz:
Fruktoz, meyvelerde doğal olarak bulunan ve tek şekerden oluşan basit bir karbonhidrattır. Meyve kaynaklarından elde edilen fruktozlar, vitamin ve diğer besin maddelerini içerdikleri için faydalıdırlar. Ancak, fazla fruktozlu mısır şurubu, alkolsüz içecekler (meşrubatlar) ve diğer yüksek derecede rafine edilmiş gıdalarda bulunanlar gibi yüksek oranda işlenmiş fruktozun olumsuz sağlık etkileri olduğu gösterilmiştir. "The Globe and Mail", son zamanlarda yapılan bir çalışmada, tüm şekerlerin kanser hücrelerini beslemeye eğilimli olduğunu gösterirken, özellikle fruktozun kanser hücresi bölünmesinin güçlü bir aktivatörü olduğunu ortaya koymuştur.

Basit Karbonhidratlar Nelerdir? Basit Karbonhidrat Kaynakları Rehberi

Basit Karbonhidrat Kaynakları

Galaktoz ve Laktoz:
Galaktoz, doğal olarak bezelye ve süt ürünlerinde bulunan ve bir şeker molekülünden oluşan basit bir karbonhidrattır. Vertual Chem Book'a göre, laktozun (glikoz ve galaktozdan oluşan bir çift şeker) içerisinde daha yaygın olarak bulunur. Doğmuş her 18.000 bebeğin bir tanesi genetik bir kusura sahip olarak galaktoz sindirimi yapamazlar. Bebeğin olgunlaşması, galaktozu metabolize etmek için gereken bir enzimin gelişmesiyle sonuçlanmaktadır.

Maltoz:
İki glikoz molekülünün oluşturduğu bir çift şeker olan maltoz, bazı sebzelerde ve birada bulunan basit bir karbonhidrattır. Malt şekeri olarak da bilinen maltoz, doğada en az bulunan şekerdir. Bira yapımında, arpa taneleri maltlı hale getirilmelidir. Bu da tahılı mümkün olan en yüksek nişasta içeriğine ulaştırır. Daha sonra, şeker bira üretmek için mayalar tarafından fermente edilir.

Sukroz:
Sukroz, bir adet fruktoz ve bir adet glikoz molekülünden oluşan bir çift şekerdir. Yaygın olarak sofra şekeri olarak kullanılır. Akçaağaç şurubu, kahverengi şeker, pudra şekeri, pancar şekeri ve şeker kamışı sukroz içerir. Bu şekerler, akçaağaç şurubu hariç olmak üzere, kalori sağlayan rafine şekerler olarak kabul edilir, ancak vitamin, lif ve mineraller gibi diğer besleyici maddelerden yoksundurlar. Rafine şekerlerdeki kaloriler bu nedenle “boş kaloriler” olarak kabul edilir ve istenmeyen kilo alımına neden olabilirler. Medline Plus, sukroz yerine, meyve şekeri gibi doğal kaynaklardan elde edilen karbonhidratları ve diğer besin maddelerini tercih etmenin en sağlıklı beslenme yöntemi olduğunu vurgulamaktadır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.