Balık Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Balık yemekten kaynaklanan dört temel zehirlenme türü vardır. Bunlar:
Ciguatera balık zehirlenmesi
Histamin zehirlenmesi
Kabuklu deniz ürünleri zehirlenmesi
Rudderfish / Escolar zehirlenmesi
Bu zehirlenme türlerinin semptomları aşağıda listelenmiştir.
Balık zehirlenme belirtileri
- Ciguatera balık zehirlenmesi
Ciguatera zehirlenmesi, ciguatera zehiri (toksin) içeren sıcak su okyanus balıklarının tüketilmesinin neden olduğu bir gıda zehirlenmesi biçimidir. Toksin, sıcak okyanus su resif alanlarında yosunlara bağlanan dinoflagellate adı verilen küçük bir organizma tarafından üretilir. Küçük balık yiyen balıklar bu toksinleri de tüketirler. Toksin daha sonra büyük yırtıcı balıklarda yoğunlaşır. Birçok balık türünün insanlarda ciguatera zehirlenmesine neden olduğu bilinmektedir. Toksin, balıkların görünümünü, kokusunu veya tadını etkilemez ve pişirme, soğutma veya donma yoluyla yok olmaz. Semptomlar genellikle zehirli bir balık yedikten 1 ila 24 saat içerisinde ortaya çıkar ve şunları içerir:
Kusma
İshal ve/veya karın (mide) krampları
Baş ağrısı, yorgunluk ve bayılma
Eklem ve kas ağrısı
Ağız, parmaklar ve ayak parmakları etrafında karıncalanma
Soğuk su ile temas halinde yanma hissi veya cilt ağrısı
Aşırı kaşıntı
Ağır vakalarda koma.
Semptomların hemen başlangıcında tıbbi yardım almanız önerilmektedir.
- Histamin zehirlenmesi
Histamin zehirlenmesi, bozuk balık tüketimi sonucu ortaya çıkar. Histamin zehirlenmesine neden olabilen balıklar aşağıda listelenmiştir:
Scombridae ailesi - ton balığı, uskumru ve palamut.
Scomborid olmayan balıklar - lüfer, sardalye, marlin ve mahi.

Balık Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Balık Yağı Zehirlenmesi Nedenleri Nelerdir?

Balıklar sıcak bölgelerde yakalanırlar ve uygun şekilde soğutulmazlarsa, içlerinde doğal olarak bulunan histidin adı verilen bir kimyasal, histamine bozunabilir ve balıkları yedikten birkaç saat sonra semptomlar görülmeye başlanır. Belirtiler şunları içerir:
Ağız çevresinde karıncalanma ve yanma
Yüzde kızarma ve terleme
Mide bulantısı, kusma ve ishal
Baş ağrısı
Çarpıntı ve baş dönmesi
İsilik.
Bu semptomlar genellikle uzun süreli etki göstermeyecek şekilde 12 saat içinde düzelirler.
- Kabuklu deniz ürünleri zehirlenmesi
Deniz suyunda bulunan ve kabuklu deniz hayvanları tarafından yutulan bazı organizmalar toksin üretebilirler. Bu organizmalar, özellikle alg çiçeklerinde ve planktonlarda sayıca fazladırlar. Semptomlar kabuklu deniz hayvanlarını yedikten birkaç saat sonra ortaya çıkarlar. Paralitik kabuklu deniz hayvanı zehirlenmesi çok ciddi olabilir ve bazen ölüme neden olabilir. Semptomlar ağız, yüz, el ve ayak parmakları etrafında karıncalanma ile başlayabilir. Paralitik belirtiler genellikle birkaç gün içinde geçer, ancak şiddetli vakalarda, etkilenen insanların konuşma, yutkunma, hareket etme ve hatta nefes alma yetileri kaybolabilir. Nörotoksik kabuklu deniz yosunu zehirlenmesi, ciguatera zehirlenmesine benzer semptomlara sahiptir, ancak genellikle daha az şiddetlidir ve sadece birkaç gün sürer. Amnezik kabuklu deniz yosunu zehirlenmesi ciddi olabilir, genellikle etkilenen kişinin kabuklu deniz ürününü yedikten sonraki bir gün içinde kusma, karın krampları ve ishale neden olur. Şiddetli vakalarda konfüzyon, amnezi (hafıza kaybı) ve koma gelişebilir. Amnezi kalıcı olabilir.
- Rudderfish / Escolar zehirlenmesi
Bu zehirlenme türü eskolar grubuna ve yağlı balık gruplarına ait balıkların tüketilmesiyle oluşur. Bu balıkların yüksek bir balmumu ester (yağ) içeriği vardır. İnsanlar, bu balmumu esterleri sindiremez ve esterler bağırsakta birikerek yağlı ishale neden olabilir. Semptomlar, abdominal kramplar ile ani sulu ve yağlı ishaldir. Bazı vakalarda, bulantı, baş ağrısı ve kusma da bildirilmiştir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.