Balık Yağının Faydası Nedir?

Son yıllarda, çoğu insan, sağlıklı insanlara olduğu kadar kalp hastalığı olanlara da bir çok faydası olan omega 3 balık yağı takviyeleri kullanmaya başlamıştır. Omega-3 balık yağı takviyeleri hem dokosaheksaenoik asit (DHA) hem de eikosapentaenoik asit (EPA) içerirler. Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalığını önlemede ve tedavi etmede önemli rolleri olan temel besinlerdir. Bulgular omega-3 yağ asitlerinin bir çok yararı olduğunu göstermektedir. Kan basıncını azaltma, trigliserit oluşumunu azaltma, arterlerdeki plak gelişimini yavaşlatma, anormal kalp ritmi riskini azaltma, kalp krizi ve felç olasılığını azaltma, kalp hastalığı olan kişilerde ani kardiyak ölüm riskini azaltma bunlardan sadece bazılarıdır. Amerikan Kalp Derneği (AHA), herkesin haftada en az iki kere balık yemesini (özellikle yağlı, soğuk su balıkları) önermektedir. Somon, uskumru, ringa balığı, sardalya, göl alabalığı ve orkinos omega 3 yağ asitleri bakımından özellikle zengin balıklardır. Omega 3 almak için en iyi yol balık yemek olsa da, balık sevmeyenler için balık yağı takviyeleri de mevcuttur. Fakat, düzenli dozlarda balık yağı takviyesi almanın kalp sağlığına olan faydaları tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle bu takviyelerin sizin için uygun olup olmadığını anlamak için doktorunuzla konuşmanız önerilir. Kalp hastalığınız varsa ya da trigliserit düzeyiniz yüksekse, daha fazla omega 3 yağ asidine ihtiyacınız olabilir. İhtiyacınız olan omega 3leri almak için yüksek dozda balık yağı takviyesi kullanmanız gerekiyorsa, öncelikle bir sağlık uzmanına danışmanız tavsiye edilmektedir. Sağlık uzmanları, takviye formunda günlük 3 gram balık yağı alınmasının güvenli kabul edildiğini söylemektedir. Fakat her takviye gibi omega 3 balık yağı takviyelerinin de yan etkileri vardır. Balık yağı haplarının yan etkileri arasında, ağızda bıraktığı balık tadı, nefesin balık kokması, mide bozuklukları, gevşek dışkılama ve mide bulantısı gibi problemler bulunmaktadır. Ayrıca, günlük 3 gramdan fazla balık yağı almak kanama riskinizi artırabilir. Daha yüksek dozlarda omega 3 balık yağı takviyeleri almak istiyorsanız, önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. Doktorunuz diyetinizi omega 3 balık yağı ile desteklemenizde size rehberlik edebilir ve genel sağlık durumunuzu tüm yönleriyle izleyebilir. Çok yüksek trigliserit seviyeleri olan kişiler için reçete edilen omega 3 preparatları da mevcuttur. Balık yağının özellikle iyi geldiği çeşitli hastalıklar ve problemler de vardır. İşte bunlardan bazıları: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) : Balık yağının beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Beynin yaklaşık %60’ının yağ olduğu düşünüldüğünde, bu durum gayet anlam kazanmaktadır. Alzheimer’s hastalığı : Balık yağında bulunan ve beyin fonksiyonlarına iyi gelen esansiyel yağ asitleri sadece bilişsel fonksiyonu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlılarda beyin atrofisini de engellemeye yardımcı olur.

Balık Yağının Faydası Nedir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Anksiyete : 2013 yılında yapılan bir araştırmada, balık yağının farelerde depresyon ve anksiyete durumlarını tersine çevirdiği kanıtlanmıştır.
Romatoid artirt: Yapılan araştırmalar sonucu, balık yağı takviyelerinin artrit ağrılarına iyi geldiği bulunmuştur.
Kanser : Balık yağı, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların etkisi artırmanın yanı sıra, kanserle savaşta tek başına doğal bir çözüm olarak da düşünülebilir.
Kardiyovasküler hastalıklar : Araştırmalar, omega 3 yağ asitlerinin kalp krizi geçiren hastaların ölüm oranlarını azalttığını göstermektedir.
Depresyon : Balık yağı takviyesi kullanımının, major depresyonu olan ergen bireylerin semptomlarında azalmaya neden olduğu bilinmektedir.
Şeker hastalığı : Balık yağı, hipokampüs hücrelerinin zarar görmesini engellediğinden, şeker hastası bireylerin bilişsel zayıflama yaşama riskini azaltmaktadır.
Göz hastalıkları : Balık yağının sarı nokta hastalığı (maküler dejenerasyon) ve katarakt gibi göz hastalıklarına iyi geldiği gösterilmiştir.
Bağışıklık sistemi fonksiyonları : Bir antioksidan olan astaksantin balık yağı ile birleştiğinde, bağışıklık sistemini destekleyici gücü iki katına çıkmaktadır.
Cilt ve saç problemleri : Balık yağı vücuttaki inflamasyonları azaltarak cilt ve saç dokusunun gelişimini destekler.
Kısırlık : Balık yağında bulunan DHA ve EPA omega 3 yağ asitleri, sperm sağlığı ve mobilitesinde önemli bir rol oynarlar.
Kilo verme : Egzersiz programınız ile diyet planınıza balık yağı eklemek, vücut yağınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.