Balık Yağı Hapı Günde Kaç Tane İçilmelidir?

Omega 3 yağ asitlerinin sağlığa pek çok yararı vardır. Bu esansiyel yağ asitlerini en iyi şekilde haftada en az iki kere yağlı balık tüketerek alabilirsiniz. Çok sık yağlı balık yemiyorsanız, balık yağı takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, kullanacağınız takviyenin yeterli miktarda EPA ve DHA içerdiğinden emin olmanız önemlidir. EPA ve DHA, omega 3'lerin en yararlı türleridir ve yağlı balık ve alglerde bulunurlar. Bu yazıda optimal bir sağlık için ihtiyacınız olan omega 3 (kombine EPA ve DHA) miktarının ne kadar olduğundan bahsedeceğim. Omega 3'ün günlük dozajı ile ilgili bir standart yoktur. Çeşitli ana akım sağlık kuruluşları kendi uzman görüşlerini yayınlasalar da bunlar önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Genel olarak, bu organizasyonların çoğu sağlıklı yetişkinler için her gün en az 250-500 mg kombine EPA ve DHA önermektedirler. Balık yağı günde kaç tane alınmalı Ayrıca, belirli sağlık koşulları durumunda daha yüksek miktarlar da önerilebilir. Balık yağı takviyelerinin aşağıdaki sağlık koşullarının tedavisinde ya da önlenmesinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Balık Yağı Hapı Günde Kaç Tane İçilmelidir?

Balık Yağı Günde Kaç Kapsül Alınmalıdır?

Kalp sağlığı
3.5 yıl boyunca her gün 850 mg kombine EPA ve DHA tedavisi alan 11,000 katılımcının yer aldığı bir araştırmada, balık yağı takviyesinin kalp krizlerinde %25'lik ve ani ölümlerde %45'lik bir azalma sağladığı tespit edilmiştir. AHA dahil olmak üzere birçok kuruluş, koroner kalp hastalığı olan hastaların günde 1000 mg balık yağı takviyesi almasını önermektedir. Yüksek trigliseritli hastaların ise her gün 2,000–4,000 mg kombine EPA ve DHA alması tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte, bazı araştırmaların sonucunda omega 3 yağ asitlerinin kalp hastalığı üzerinde herhangi bir yararlı etkisi bulunmamıştır.
Depresyon ve Anksiyete
Çalışmalar, günde 200 - 2,200 mg'dan yüksek omega- dozlarının depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltabildiğini göstermiştir. Ruh hali ve ruhsal bozukluklarda, DHA'dan daha yüksek miktarlarda EPA takviyesi almak daha sağlıklı olabilir.
Kanser
Yüksek miktarda balık ve omega 3 yağ asidi tüketiminin, meme, prostat ve kolon kanseri riskini azaltabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, kanser riskini azaltmak için optimal bir doz oluşturulmamıştır.
Diğerleri
Omega 3 yağ asitleri birçok sağlık sorununa yardımcı olabilir. Etkili dozlar çeşitli faktörlere bağlıdır. Özetle, omega 3 yağ asitleri sayısız hastalığın tedavisine yardımcı olabilmektedir. Balık yağı hapları gibi omega 3 takviyelerinin etkili olduğu gösterilen günlük dozlar 200 ila 4.000 mg arasındadır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.