Bağırsak Düzenleyici

Bağırsak Düzenleyici

Günlük stres, çeşitli ilaç tedavileri, sağlıksız beslenme ve belirli hastalıklar bağırsak florasının ve işleyişinin dengesini bozabilir. Düzgün bir bağırsak işlevselliği, vücut fonksiyonlarının normal olarak işlemesi ve besinleri verimli bir şekilde sindirmek için gereklidir. Bu şekilde zararlı maddelerin oluşumu ve emilimi engellenirken, bağırsaklarla ilgili hastalıkların gelişimi de durdurulmuş olur.

Devamını oku..

14 Ürün

sayfa başı

14 Ürün

sayfa başı

Ne İşe Yarar

Günlük stres, belirli ilaçların kullanımı, sağlıksız beslenme ve çeşitli rahatsızlıklar (Crohn hastalığı, laktoz duyarlılığı, sık veya ciddi ishal, antibiyotik veya laksativ kullanımı) bağırsak yüzeyindeki dengeyi ve bağırsak fonksiyonlarını bozabilir. Bağırsak fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışması, vücudun en verimli şekilde işlevini sürdürmesi açısından ve mide bağırsak kanseri, divertiküloz veya polip gibi rahatsızlıkların gelişimini önlemek ve zararlı maddelerin oluşumu ile emilimini engellemek adına besinlerin verimli bir şekilde işlenmesi için gereklidir.

Bağırsakların yüzeyi boyunca, mikroorganizmalar, toksinler ve kimyasallar için bir bariyer görevi gören, yüksek konsantrasyonlarda bağışıklık hücrelerinin bulunduğu bağırsakla ilişkili lenfoid doku (GALT) olarak bilinen bir doku türü mevcuttur. Eğer bu bariyer gerekli korumayı sağlayacak kadar güçlü değilse, yani diğer bir deyişle eğer bağırsaklar düzgün bir şekilde çalışmasını sürdüremezlerse, bağırsaklarla ilgili problemlerin ortaya çıkma şansı büyük bir ölçüde artar.

Özellikle probiyotikler olmak üzere bağırsak geçişini düzenlemek adına kullanılan tamamlayıcı maddeler, sıklıkla bağırsak problemleri yaşayan ve bağırsak yüzeyinin sağlık dengesini korumakta güçlük çeken kişiler için çok yararlıdırlar. Bu tarz tamamlayıcı maddeler bağırsak sistemindeki çeşitli mikroplar arasındaki dengeyi olumlu bir yönde etkilerken, sistemin sağlıklı kalmasına, bağırsak bariyerinin güçlendirilmesine ve bağışıklık sistemine destek olunmasına katkıda bulunurlar. Tüm bu sistemler birbirine oldukça yakın ve bağlı sistemlerdir. Çeşitli tamamlayıcı maddeler aynı zamanda bağırsakların ve genel olarak tüm vücudun düzgün bir şekilde işlevini sürdürebilmesi için gereken antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve omega-3 gibi diğer önemli besinleri de içerirler.

Dikkat-Olası Yan Etkileri
  • Bağırsak düzenleyici takviyeleri kullanırken sıvı alımınızı yüksek ölçüde arttırmanız önerilir.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.