B Vitamini

B vitamini kompleksi sekiz B vitamini içeren vitamin grubundan oluşmaktadır. B vitamin kompleksine dahil vitaminler genellikle vücut tarafından üretilmez ve vücutta depolanmaz. Bu nedenle bu vitaminlerin günlük bazda yeterli seviyede alınması önemli ve gereklidir. B kompleks vitaminleri vücut fonksiyonlarını desteklediği düşülmektedir. Bu vitaminler arasında tiamin, riboflavin, niasin, niasinamid, B6 vitamini, B12 vitamini, folik asit ve pantotenik asit bulunur.

Devamını oku..

4 Ürün

sayfa başı

4 Ürün

sayfa başı

B Vitamini Bakımından Zengin Besinler:

Thiamin:Tiaminin en iyi kaynaklarından bazıları jambon, koyu yeşil yapraklı sebzeler, güçlendirilmiş tam tahıllı tahıllar ve buğday tohumu, pirinç, yeşil bezelye, mercimek ve badem gibi besinlerdir. Günlük thiamin ihtiyacı kadınlarda 1.1 mg ve erkeklerde 1.2 mg dır.
Riboflavin: Yoğurt ve peynir gibi süt ve süt ürünleri riboflavin açısından zengindir. Kuşkonmaz, ıspanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler, tavuk, balık, yumurta ve tahıllar da önemli riboflavin kaynaklarıdır. Günlük Riboflavin ihtiyacı kadınlarda 1.1 mg ve erkeklerde 1.2 mg dır.
Niacin: Tavuk, hindi, somon ve diğer balıklar niacin bakımından zengin besinlerdir. Tahıllar, baklagiller, yer fıstığı, makarna ve kepekli karbonhidratlar da Niacin içerir. Yetişkin erkekler günlük 16 mg ihtiyaç duyarken kadınlar 14 mg ihtiyaç duymaktadır.
Folat: Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler ve diğer taze meyve ve sebzelerin hepsi mükemmel folat kaynağıdır. Günlük tavsiye edilen tüketim miktarı 400 mcg dir.
Vitamin B6: Kümes hayvanları, deniz ürünleri, muz, ıspanak, patates ve yeşil yapraklı sebzeler B6 vitamini bakımından zengin besinlerdir. Günlük tavsiye edilen tüketim miktarı 1.3 mg dir.
Vitamin B12: Hayvansal gıdalar, B12 vitamininin tek doğal kaynağıdır, ancak soya ürünleri ve tahıllar dahil olmak üzere birçok ürün B12 vitamini içermektedir.[1]

B Vitamini Ürünleri:

Türkiye'de satışa sunulan bazı ürünler saf olarak B vitamini sunduğugi gibi bazıları ise C vitamini, E vitamini, biyotin veya çinko gibi içeriklerle güçlendirilmiş komleks yapıya sahiptir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler:
Hassas kişilerde hafif mide bulantısı ve ciltte kızarma görülebilir. Bu etkiler genellikle geçicidir ve vücudunuz kullandığınız ürüne uyum sağladığında ortadan kaybolabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Ürün kullanımı sonucu alerjik etki görülürse kullanmayı bırakıp doktorunuza danışın. Gıda takviyesidir. Herhangi bir hastalığın teşhis, tedavi ya da önlenmesinde kullanılmaz.