B Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B vitamini kompleksi, tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini), niasin (B3 vitamini), pantotenik asit (B5 vitamini), piridoksal fosfat (B6 vitamini), biotin (B7 vitamini), folat (B9 vitamini), ve kobalamin (B12 vitamini) vitaminlerini içeren bir vitamin grubudur. B kompleks vitaminlerindeki bir eksiklik vücutta çeşitli semptomlara ve sorunlara neden olabilir. Bir B vitamini eksikliğinden muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da daha fazla eksiklik riski ile karşı karşıya olan bir grubun parçasıysanız, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. B kompleks vitaminleri eksikliği belirtileri arasında ilk sırada kuru ve çatlak bir cilt gelir. Sağlıklı ciltler için B kompleks vitaminlerinin çoğu gereklidir. Bu vitaminlerdeki eksiklikler dermatit, kuru cilt, ağız köşelerinde çatlaklar, sık sık morarma ve iyileşme için uzun zaman gerektiren yaralar gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.

B Vitamini İçeren Besinler:
B vitamini içeren besinler arasında, yeşil yapraklı sebzelerden meyvelere, tahıllardan süt ve süt ürünlerine, kırmızı etten kabuklu deniz ürünlerine kadar birçok besin sayılabilir.

B Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Yorgunluk da B vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. B kompleks vitaminlerinin çoğunun eksik olması, yorgunluğa bağlı semptomlara neden olabilir. Kas güçsüzlüğü, koordinasyon eksikliği ve kas kütlesi kaybı olası semptomlardır. Kas ya da eklemlerde ağrı ve acı da ortaya çıkabilir. Bazı eksikliklerde, el ve ayak parmaklarında uyuşma veya karıncalanma meydana gelebilir. Uykusuzluk, B vitamini eksikliğinin bir diğer belirtisidir. Kafa karışıklığı, baş ağrısı, uykusuzluk veya sinirlilik gibi zihinsel etkiler, B kompleks vitaminlerindeki eksikliklerden kaynaklanabilir. Işığa karşı artan bir duyarlılık da başka bir olası semptomdur. Anemi de B vitamini eksiklikleri sonucu sık görülen bir hastalıktır. Uzmanlara göre, eksiklik nedeniyle mide bulantısı, kusma veya ishal gibi gastrointestinal semptomlar da gelişebilir. Folat eksikliği özellikle anne adaylarında zararlıdır, çünkü ağır nörolojik doğum kusurlarına neden olabilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.