Azgın Teke Otu (Epimedium)

Epimedium Nedir?

Epimedium (Azgın teke otu) kadıntuzluğugiller familyasına ait otsu ve çiçekli bir bitki türüdür. Bazı epimedium türleri sadece Güney Çin’e özgüyken, bazı türler ise Asya ve Avrupa kıtalarına tamamen yayılmış durumdadır. Epimedium bitkisi, zorlu doğa koşullarına dayanıklı bir bitki çeşididir. Çok yıllık bir bitki olan epimediumun çiçekleri taç yapraklıdır. Epimedium halk arasında afrodizyak etkileri ile bilinmektedir. Epimedium bitkisinin türleri yaklaşık 150 senedir Avrupa ve Amerika’da yetiştirilmektedir. Doğal ortamda yetişebilen bu bitkinin sera ortamında üretimi de vardır. Epimedium, flavonlar, glikozitler, noricariin ve icariin maddelerini içermektedir. Bitkinin tıbbi amaçla kullanılan kısmı kurutulmuş yapraklarıdır.

Devamını oku..

7 Ürün

sayfa başı

7 Ürün

sayfa başı

Epimedium Ne İşe Yarar?

Epimediumun en büyük yararları cinsel enerjiyi, libidoyu ve yaşam enerjisini arttırmasıdır. Epimedium, yapraklarında bulunan polisakkaritler, flavonoidler, magnaflorin alkaloidleri, steroller ve glikosidler sayesinde nitrik oksit düzeylerini yükselterek damarların genişleyerek kaslara daha fazla besin taşınması sağlanır. Epimedium, cinsel isteği ve sinirsel aktiviteyi arttırarak kişinin cinsel hayatındaki problemlerden kurtulmasına yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda epimedium kullanımının erektil disfonksiyon tedavisine büyük katkılar sağladığı ortaya konulmuştur. Epimediumun aktif maddesi icariin, PDE-5 aktivitesini baskılar. Bu durum ereksiyonun sağlanması ve sürmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bazı araştırmalara göre epimedium aynı zamanda kardiyovasküler sisteme de yarar sağladığını düşünülmektedir.

Epimedium'un Temel Faydaları

  • Libidoyu arttırır.
  • Cinsel performası arttırır.
  • Ereksiyonu destekler.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Kalp sorunu ve yüksek tansiynu olan kişilerde kullanılması tavsiye edilmez. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.