Aspartik Asit

Aspartik Asit Nedir?

D-aspartik asit -veya 2-Amino-bütanedioik- temel olmayan bir amino asit çeşididir. Vücut tarafından üretilir ve beyin epifizi, hipotalamus ile testislerde bulunur. Bu amino asit sinir sistemini uyaran özellikleri ile yorgunluğa karşı savaşır ve bilişsel performansı geliştirir. Aynı zamanda testosteronu arttırarak kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olurken, iyileşme sürecine ve üretkenliğe de iyi gelir

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Aspartik Asit Ne İşe Yarar

D-aspartik asit sinir sistemini uyaran kayda değer etkilerinin yanı sıra çok önemli biyolojik özelliklere sahip bir amino asittir. Amino asitin sinir sisteminin sinaptik boşluklarına salınımı kan dolaşımı yoluyla gerçekleşir. Madde burada kalsiyum kanallarını etkileyerek sinir sistemini uyarır ve yorgunluk hissinin azalmasını sağlar. Yeterli ölçüde D-aspartik asite sahip olmak sinirler arası iletişim için büyük önem taşır. Aynı zamanda bilişsel işleyişi ve hafızayı da güçlendirir.

Bu amino asit sinir sistemini uyarıcı özelliklerinin yanı sıra, lütein artırıcı hormon (LH), yumurtalık uyarıcı hormon (FSH) ve büyüme hormonu (GH) gibi hormonların salınımını tetikleyici etkilere sahiptir. Daha fazla testosteron üretilen bir hormonal denge sağlar. Aynı zamanda StaR enziminin aktivitesini arttırarak, testosteron üretimini tetikler. Yüksek testosteron seviyeleri özellikle sporcularda kas kütlesini arttırmak ve vücut yağ oranını azaltmak için gereklidir. Üreme problemleri olan erkekler de üretilen fazla testosterondan yarar görebilirler.

D-aspartik asit üre döngüsünü etkileyerek vücuttaki amonyak seviyelerinin azalmasına yardımcı olur. Amonyak hücre aktivitesi sonrasında oluşan ve fiziksel egzersiz sonucu yoğunluğu artan bir maddedir. Amonyağın vücuttan atılması çok önemlidir. Toksik bir madde olduğundan ve dokularda birikebildiğinden dolayı, amonyak hücre yenilenmesini ve kas iyileşmesini olumsuz bir şekilde etkiler.

D-aspartik asitin temel faydaları:

  • Testosteron üretimini arttırır
  • Kas kütlesi oluşumunu tetikler
  • Fiziksel performansı arttırır
  • Yorgunluğu azaltır
  • Bilişsel işlevleri geliştirir
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Aspartik asit içeren takviyeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Karaciğer veya böbrek rahatsızlıkları olan veya şizofreni, mani gibi hastalıklara sahip olup nöbet geçirme riski taşıyan kişilerde kullanımı tedavi ile çakışabileceğinden ve istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden önerilmez.
  • Bu tamamlayıcı maddeyi alırken, tükettiğiniz sıvı miktarını arttırmalısınız.