Ashwagandha

Ashwagandha Nedir?

Patlıcangiller familyasına ait bir bitki olan ashwagandhanın kökleri tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Bitki aynı zamanda hint ginsengi olarak da bilinmektedir. Boyu 30 ila 200 cm arasında değilen ashwagandha bitkisinin portakal rengi küçük meyveleri vardır. Ashwagandha çok yıllık bir kültür bitkisidir. Hindistan, Afrika ve Avustralya’da yetişebilen bitkinin eski hint kültüründe tedavi amaçlı kullanımına rastlanabilir. Bir adaptojen olan ashwagandhanın bileşen maddeleri: steroidal laktonlar, vitanolid çeşitleri, glikovitanolidler, vitasomniferoller, vitastramonolidler, vitaferin A. Ekstratı, ashwagandhine, ashwagandhinin, anahygrin, vitasomnin, vitaninin maddeeri ile diğer fitositeroller ve alkolodilerdir. Ashwagandha en çok Hindistan’da kullanılmaktadır.

Devamını oku..

2 Kayıt

sayfa başı

2 Kayıt

sayfa başı

Ashwagandha Faydaları

Vücudun gücünü arttıran ashwagandha bitkisi aynı zamanda yorgunlukla mücadele eder. Vücudu gençleştirici özellikleri de bulunan bu bitkinin cinsel enerjiyi arttırdığı gözlemlenmiştir. Kronik hastalıkların iyileşmesine de katkı sağlayan ashwagandha çocukların gelişimini de olumlu yönde etkiler. Ashwagandha aynı zamanda yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Beyin fonksiyonlarını destekler ve hafızanın güçlenmesini sağlar. Bitki aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici etkilere de sahiptir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez. Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumu söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Besin takviyeleri çeşit içeren dengeli besinlere alternatif değildir. Almış olduğunuz ürün üzerindeki kullanma talimatlarına uyunuz.