Anti-Aromataz İnhibütörü

Aromataz Nedir?

Aromataz inhibitörleri testosteronu östrojene çeviren enzimlerin çalışmasını kısıtlarlar. Düşük östrojen seviyeleri vücut yapısını ve ikincil cinsel karakter gelişimini etkilerken, aynı zamanda hormonal dengesizlikler sonucu ortaya çıkabilen kanser türlerinin gelişme riskini azaltır. Anti-Aromataz ise temel erkeklik hormonu ve güçlü bir anabolik faktör olan testosteron seviyelerinin yükselmesini sağlayarak, protein sentezini arttırır ve kas gelişimine olumlu etkilerde bulunur. Kas kütlesindeki artış ve yağ oranındaki azalma, fiziksel performans ve kas definasyonunun daha iyi seviyelere gelmesine katkı sağlar.

Devamını oku..

1 Kayıt

sayfa başı

1 Kayıt

sayfa başı

Aromataz Ne İşe Yarar

Aromataz inhibitörleri, genellikle yumurtalık ve meme kanserinin tedavisinde kullanılan bir ilaç grubu içinde yer alırlar. Bu maddeler kanser hücrelerinin çoğalmasını ve vücutta tümör gelişimini geciktirici veya azaltıcı etkilere sahiptirler. Aromataz inhibitörlerinin mekanizması, testosteronu östrojene dönüştüren enzimlerin çalışmasının kısıtlanması ile işler. Düşük östrojen seviyeleri vücut yapısını ve ikincil cinsel karakter gelişimini etkilerken, hormonal dengesizlikler ile ilgili kanser türlerinin ortaya çıkma şansını azaltırlar. Bu inhibitörler testosteronun östrojene çevrilmesi anlamına gelen aromatizasyon işleminden sorumlu olan aromataz enziminin etkisini engelleme görevini yerine getirirler. Anti-aromataz testosteronun östrojene dönüştürülmesini engeller ve testosteron seviyelerini korumaya yardımcı olur.

Testosteron, temel erkeklik hormonu ve etkili bir yapıcı metabolizma bileşeni olarak protein sentezini ve kas gelişimini olumlu yönde etkiler. Anti aromataz faktörlerin tüketimi ile dolaylı yoldan ortaya çıkan kas kütlesindeki artış ve yağ yüzdesindeki azalma, daha etkili bir fiziksel performansa ve kas definasyonuna olanak sağlar. Testosteron, vücuttaki kas sentezi oranını arttırırken, aynı zamanda erkek cinsel özelliklerinin gelişmesinde önemli bir role sahiptir. Artan östrojen seviyesi erkeklerde yüksek yüzdeli yağ kütlesi gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Testosteron seviyelerinin kontrolü veya bu seviyelerde bir artış, libidoyu yükseltip cinsel performansı iyileştirerek cinsel dürtünün artmasını sağlar.

Sporcular genellikle yüksek testosteron seviyelerine sahiptirler ve bunun fazlası östrojene dönüşebilir. Bu nedenle anti aromataz maddeler içeren tamamlayıcı ürünlerin özellikle sporcular tarafından kullanılması yaygındır

.

Anti Aromatazın Temel Faydaları:

  • Hormonsal testosteron arttırıcı bir niteliğe sahip olması
  • Kas kütlesi kazanımını arttırması
  • Dayanıklılık ve fiziksel performansı geliştirmesi
  • Cinsel sağlığı iyileştirmesi
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Karaciğer veya böbrek rahatsızlıkları olan veya şizofreni, mani gibi hastalıklara sahip olup nöbet geçirme riski taşıyan kişilerde kullanımı tedavi ile çakışabileceğinden ve istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden önerilmez.
  • Kardiyovasküler problemleri olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.
  • Kemik erimesi, osteoartirit veya artrit hastalarında bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.