Arginine Zararları Nelerdir?

Arginin vücutta bulunabilen bir amino asittir. Amino asitler, proteinin yapı taşlarıdır. Vücuttaki dokuların oluşturulmasına ve tamir edilmesine yardımcı olan, protein parçalanma ürünleridir. Bazı amino asitler vücutta üretilirler ve beslenme yoluyla elde edilmelerine gerek yoktur. Bazılarının ise, büyüme ve onarım için vücut tarafından ihtiyaç duyulduklarında diyet ve takviyeler yoluyla alınmaları gerekir. Arginin vücutta üretilir, ancak direnç egzersizi gibi fiziksel aktiviteler esnasında daha fazla ihtiyaç duyulduğu için takviye olarak da kullanılmaktadır.

Arginin, nitrik oksit adı verilen en güçlü vazodilatörlerden birinin öncü maddesi olan arjinin bu rolü sayesinde kan damarlarını açmaya ve kalp kasının yanı sıra periferik dokulara dolaşımı artırmaya yardımcı olabildiği gözlemlenmiştir. Arginin ayrıca insan büyüme hormonunun ana bileşenlerinden biridir ve bu nedenle bir egzersizden önce ya da büyüme hormonunu doğal olarak artırmak için uyumadan önce alınabilir. Arginin, sağlık yararları nedeni ile yaygın olarak kullanılsa da çeşitli zararları da bulunmaktadır. L-arginin, kan damarlarını açmak ve kan dolaşımını arttırmak için kullanılır. Bununla birlikte, eğer fazla miktarlarda kullanılırsa, kan basıncının alışılmadık şekilde düşmesine yol açabilir. Kan damarlarının genişlemesi, aynı miktarda kan için damarlarda daha fazla yer olması ve bunun da basınçta azalmaya yol açması anlamına gelir. L arginin, kan damarları üzerindeki dramatik etkisi nedeniyle, bazı kişilerde yan etki olarak baş ağrılarına neden olabilir. Madde, beyindekiler dahil olmak üzere vücuttaki tüm kan damarlarını genişletir. Bu durum, özellikle kronik baş ağrılarına ve migrene eğilimli kişilerde baş ağrısına yol açabilir.

Arginine Zararları Nelerdir?

Arjinin Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herpes virüsü, tip I ve II, l-arginin ile beslenir ve başka bir amino asit olan l-lizin tarafından bastırılırlar. Argininin lizin oranı arginin lehine sonuçlanırsa, salgınlar daha sık ve daha şiddetli olabilir. Bu hem oral hem de genital herpes için geçerlidir, bu nedenle geçmişte bu hastalığı geçirdiyseniz dikkatli olmanız önerilir. Gut hastalığı yaşayan herkes, tekrar yaşamamak için neredeyse her şeyi yapar. Ciddi bir hastalık olan gut, eklemlerde (genellikle ayak başparmağındaki eklemde) meydana gelen zayıflatıcı bir kıvrım ağrısıdır. Protein bakımından zengin yiyecekler ve alkol tüketimi ile ortaya çıkan gut, aynı zamanda biftek ve kabuklu deniz ürünleri gibi birçok besinde yüksek miktarlarda bulunan l-arginin tarafından da tetiklenebilir. Eğer gut hastalığınız varsa, l-arginin tüketimine dikkat etmeniz önerilir. Yüksek dozlarda l arginin tüketimi hastalığın şiddetlenmesine neden olabilir. Güçlü damar genişletici etkileri nedeniyle, L-arginin benzer etkilere sahip ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu, özellikle göğüs ağrısı için kullanılan nitrogliserin bazlı ilaçları ve aynı zamanda güçlü vazodilatatörler olan erektil disfonksiyon ilaçlarını içerir. Kan basıncını düşürmek için kullanılan ilaçlar, tehlikeli derecede düşük bir basınca neden olabilen arginin kullanımı ile birleştiğinde sağlığınızı riske sokabilir. Arginin aynı zamanda, kan damarlarının daha dar hale gelmesine neden olan ilaçların (özellikle migren hastalarında ağrıyı hafifletmek için beyne kan akışını azaltmak için tasarlanan ilaçlar) etkinliğini de azaltabilir. Aldığınız ilaçlar ile başlamak istediğiniz takviyeler arasında hiçbir etkileşim olmadığından emin olmak için doktorunuzla konuşmanız önerilir.

L-Arginin kullanan bazı insanlar karın ağrısı, şişkinlik ve ishal gibi sindirim problemleri yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bu semptomların nedenleri bilinmemektedir ancak bu durum sindirim organlarına gelen kan akışının artması ile ilişkili olabilir. L arginin kullanımı nadir durumlarda astım ve alerji semptomlarını daha şiddetli hale getirebilir. Astımınız varsa, l-arginine başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız ve astım ilaçlarınızı her zaman yanınızda taşımanız önerilmektedir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.