Arginine Ornithine Lysine Nedir?

Amino asitler vücudunuzdaki proteinleri oluşturan moleküllerdir. Esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitler olmak üzere iki tür amino asit vardır. Vücudunuz esansiyel amino asitleri üretemediği için, onları besinler yoluyla almanız gerekir. Bununla birlikte, vücudunuz esansiyel olmayan amino asitleri sentezleyebilir. Arginine, ornithine ve lysine, vücutta kritik roller oynayan amino asitlerin en önemlileri arasında bulunurlar. Arginin esansiyel bir amino asit değildir, çünkü karaciğeriniz tarafından üretilir. Ancak, bebeklik gibi hızlı büyüme veya enfeksiyon gibi stres zamanlarında vücudunuz yeterince hızlı arginin üretemeyebilir. Böyle durumlarda, süt ürünleri ve yer fıstığı arginin bakımından zengin yiyecekler tüketmeniz gerekir. Arginin vücudunuzun ekstra azottan kurtulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda hem kas hem de kollajen oluşturmanızı sağlar. "The Healing Nutrients Within" kitabının yazarı Dr. Eric R. Braverman'a göre, arginin ayrıca tümör büyümesini inhibe edebilir, kolesterolü düşürebilir ve yara iyileşmesini destekleyebilir. Vücudunuz ornitin üretmek için arginin kullanır. Ornitin, prolin gibi diğer amino asitlerin sentezine yardımcı olan bir moleküldür. Ornitin arginin'den yapılabildiğinden, esansiyel bir amino asit değildir. "Presciption for Nutritional Healing" kitabının yazarı sertifikalı beslenme uzmanı Phyllis A. Balch'e göre, ornitin karaciğeri destekleyebilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve yağ metabolizmasını hızlandırabilir.

Arginine Ornithine Lysine Nedir?

Diğer yandan lisin, dokuz esansiyel amino asitten biridir. Süzme peynir, yumurta ve tavuk gibi yiyeceklerde bol miktarda bulunur. Birçok amino asit gibi, lisin de vücudunuzun kas üretmesine yardımcı olur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre, lisin, düzenli olarak alındığında herpes hastalığını önleyebilir. Ayrıca kalsiyum emilimine, kolajen sentezine ve başka bir amino asit olan karnitin üretimine yardımcı olur. Karnitin kolesterolü düşürmeye yarayan bir amino asittir. Lisin esansiyel bir amino asit olduğundan, günlük önerilen alım değeri vardır. Tavsiye edilen miktar, alınan gram protein başına 51 miligramdır. Erkekler tipik olarak 56 gram proteine, kadınlar ise 46 grama ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle erkeklerin, günde yaklaşık 2.8 miligram, kadınların ise 2.3 miligram lisin tüketmeleri gerekir.

Amino asitler de dahil olmak üzere herhangi bir takviyenin tüketimi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, takviye formunda arginin, ornitin veya lisin almadan önce doktorunuza danışmanız önerilir. MedlinePlus.com'a göre, herpes viral enfeksiyonunuz varsa, virüsün çoğalmasına neden olabileceği için argininden kaçınmanız gerekmektedir. Eğer tansiyonunuzu düşürmek için ilaç kullanıyorsanız, arginin bu ilacın etkilerini artırabilir ve tansiyonun istenmeyen seviyelere düşmesine neden olabilir. Ayrıca, hamile kadınlar ve şizofrenlerin hem arginin hem de ornitinden kaçınmaları önerilmektedir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.