Arginine Nedir?

Arginin vücutta bulunabilen bir amino asittir. Amino asitler, proteinin yapı taşlarıdır. Vücuttaki dokuların oluşturulmasına ve tamir edilmesine yardımcı olan, protein parçalanma ürünleridir. Bazı amino asitler vücutta üretilirler ve beslenme yoluyla elde edilmelerine gerek yoktur. Bazılarının ise, büyüme ve onarım için vücut tarafından ihtiyaç duyulduklarında diyet ve takviyeler yoluyla alınmaları gerekir. Arginin vücutta üretilir, ancak direnç egzersizi gibi fiziksel aktiviteler esnasında daha fazla ihtiyaç duyulduğu için takviye olarak da kullanılmaktadır.

Arginin, kan damarlarının genişlemesine neden olan fizyolojik bir yol üzerinde kullanılır. Bu, kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir, ve bir egzersiz sırasında kaslara daha fazla oksijen (ve diğer gerekli besinlerin) verilmesini sağlar. L-arginin beslenme yoluyla alınır. Genellikle performans arttırıcı özelliklerinden dolayı antrenman öncesi takviyelerde bulunur. Arginin, toksik atıkların giderilmesine yardımcı olan ve bağışıklık sisteminin optimum işlevine destek veren bir amino asittir. Ayrıca yağ yakımını hızlandırarak vücut yağ düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir. Arginin, vücuttaki proteinn sentezine yardımcı olarak protein üretimini de arttırır. Bu nedenle kas geliştirmek isteyen spor salonu kullanıcıları için idealdir. Arginin, kas dokusunun tamir edilmesi için iyileşme sürecine yardımcı olarak bir sonraki egzersiz seansına hazırlanmanızı sağlar.

Argininin tüketimi, egzersiz sonrası iyileşmeye ve yağ seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir ve egzersiz sırasında vücuda ergojenik fayda sağlayabilir. Arginin tek başına vücut kompozisyonunu veya iyileşmeyi önemli ölçüde değiştirmeyecektir, ancak iyi düşünülmüş bir beslenme planının bir parçası olarak tüketildiğinde çok sayıda fayda sağlar. Bu maddeyi düzenli egzersiz ve optimal bir beslenme ile birleştirmek, fitness ve diyet hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak büyük bir değişikliğe olanak tanır.

Arginine Nedir? Arjinin Kullanım Rehberi

L-Arginine Nedir?

L-arginin, amino asit olarak adlandırılan kimyasal bir yapı taşıdır. Beslenme yoluyla elde edilir ve vücuttaki protein sentezi için gereklidir. L-arginin, kırmızı et, kümes hayvanları, balık ve süt ürünlerinde bulunur. Ayrıca laboratuar ortamında da üretilebilir ve ilaç olarak kullanılabilir. L-arginin, konjestif kalp yetmezliği (CHF), göğüs ağrısı, yüksek tansiyon ve koroner arter hastalığı dahil olmak üzere kalp ve kan damarları ile ilgili sağlık durumlarının iyileştirilmesi için kullanılır. Ayrıca, tıkalı arterler, yaşlılarda mental kapasitenin azalması (senil demans), erektil disfonksiyon (ED) ve erkek infertilitesi nedeniyle bacaklarda tekrarlayan ağrı için de kullanılır.

Bazı insanlar soğuk algınlığı önlemek, böbrek nakli sonrası böbrek fonksiyonunu iyileştirmek, hamilelik sırasında yüksek kan basıncını düzenlemek, atletik performansı geliştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve prematüre bebeklerde sindirim sisteminin iltihaplanmasını önlemek için de l-arginin kullanırlar. L-arginin, çeşitli koşullar için bir dizi reçetesiz ve reçeteli ilaçlarla birlikte kullanılır. Örneğin, migren baş ağrıları için ibuprofen ile birlikte, meme kanserini tedavi etmek için geleneksel kemoterapi ilaçları ile birlikte, AIDS'li kişilerde kilo kaybını tedavi etmek için diğer amino asitlerle birlikte ve enfeksiyonları azaltmak, yara iyileşmesini iyileştirmek ve ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltmak için balık yağı ve diğer takviyeler ile birlikte kullanılabilir. Yara iyileşmesini hızlandırmak ve özellikle diyabetli kişilerde el ve ayaklara kan akışını arttırmak için cilde l-arginin uygulanabilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.