Arginine Ne Zaman Kullanılır?

Kas büyüklüğünde ve egzersiz performansında bir artış arayan sporcular genellikle l-arginin gibi besin takviyelerine yönelirler. Bazı klinik kanıtlar l arginin takviyelerinin sporculara yardımcı olabileceğini düşündürse de, genele bakmak l-arginin takviyesi denemeye karar vermede belirleyici bir faktör olabilir. Eğer düzenli egzersiz yapıyorsanız, l-arginin takviyesini kullanmanın en yararlı yolu onu egzersiz öncesinde almaktır. L-arginin, vücudunuzun amonyak detoksifikasyonu, hormon sekresyonu, DNA sentezi ve bağışıklık sistemini beslemek için kullandığı bir amino asittir. L-arginin bakımından zengin besin kaynakları arasında yumurta, et, süt, soya proteinleri, yer fıstığı ve ceviz bulunur. Arginin ayrıca laboratuvarda da sentezlenebilir. L arginin takviyeleri, sıvılarla karıştırılması için tasarlanmış tablet, kapsül ve toz şeklindedir.

California'daki Stanford Üniversitesi'nden bir ekip, L-arginin'in laboratuvar hayvanlarında aerobik kapasiteye olan etkilerini araştırmıştır. Araştırmanın ağustos 2000'de “Journal of Applied Physiology” dergisinde yayınlanan sonuçları, L-arginin verilen farelerin egzersiz sonrası idrar nitrat atılımı ve aerobik kapasitede bir artış gösterdiğini, kontrol grubunda ise bu olumlu etkilerin gözlemlenmediğini göstermiştir. L-arginin'in ayrıca, sağlıklı farelerde kan damarlarının iç yüzeyini hizalayan ve düz kas gevşemesini destekleyen hücrelerin tabaka kalınlığını etkileyen bir madde olan ve endotelden türetilen rahatlatıcı bir faktörün sentezini de arttırdığı gözlemlenmiştir.

Arginine Ne Zaman Kullanılır?

Arjinini Ne Zaman Alınmalıdır?

L-arginin aynı zamanda bir insan büyüme hormonu uyarıcılarından biridir. Bu, kas kütlesi ve gücünde daha büyük kazançlar sağladıklarına inanan vücut geliştiricileri arasında popüler olmasının bir nedenidir. Fakat, damar yoluyla verilen arginin dolaşımdaki büyüme hormonu konsantrasyonunun artmasına yol açabilse de, aynı sonuçların üretilmesi için alınan oral arginin takviyesinin miktarı, mide rahatsızlıklarına ve ishale neden olabilir. Bir doktor ve tıp yazarı olan Dr. Ray Sahelian, çalışmaların, egzersiz öncesi oral yolla alınan l arginin takviyesinin büyüme hormonu salınımını arttırmadığını, ayrıca kuvvet antrenmanından önce alınan l-argininin diğer amino asitlerle birleştirilmediğinde kas kuvvetini tek başına arttırmadığını belirtmiştir.

İngiltere'deki Exeter Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, l-arginin içeren bir besin takviyesinin vücuttaki nitrik oksit üretimini artırabileceğini ve yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında dayanıklılığı önemli ölçüde yükseltebileceğini öne sürmüşlerdir. 2010 yılında “Journal of Applied Physiology” dergisinde yayınlanan araştırmada, 19-38 yaş arası erkeklere egzersizden bir saat önce 6 gr L-arginin veya plasebo içeren bir içecek verilmiştir. Sonuçlar, L-arginin alan grubun, yüksek yoğunluklu egzersiz toleransı nedeniyle %20'ye kadar daha uzun egzersiz yapabildiğini göstermiştir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.