Arginine Ne İşe Yarar?

Et, fındık ve bazı süt ürünlerinde doğal olarak bulunan bir amino asit olan l-arginin, yarı-esansiyel bir amino asit olarak kabul edilir. Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne göre, vücut genellikle yeterli miktarda arginin üretir, ancak bazı tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için takviye gerekebilir. Özellikle sağlık problemleriniz varsa veya ilaç kullanıyorsanız, L-arginin takviyeleri almadan önce mutlaka sağlık uzmanınıza danışmanız önerilmektedir. Arginin hipertansiyonu olan kişilerde tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir. L-arginin, kan damarlarını genişletmeye ve arterlerin daralmasını önlemeye yardımcı olan nitrik oksit bileşiğinin doğal bir öncüsüdür. Bu da, kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu etkileri doğrulamak için yeterli kanıt bulunmamaktadır. L-argininin hipertansif hastalara sağladığı faydalar büyük ölçüde teorik kalmaktadır. Ulusal Sağlık Enstitüsü, koroner arter hastalığının tedavisinde arginin kullanımını destekleyen bilimsel kanıtlar olduğunu belirtmiştir. MedlinePlus'a göre, arginin takviyeleri koroner arter hastalığı olan kişilerde egzersiz toleransını ve arterlere kan akışını geliştirmektedir. Arginin ayrıca koroner arter hastalığına bağlı göğüs ağrısı veya anjina nöbetlerini de önleyebilir.

Arginine Ne İşe Yarar?

L-Arginine Ne İşe Yarar?

MedinePlus'a göre, arginin konjestif kalp yetmezliği de dahil olmak üzere kronik kalp krizi formlarıyla ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Kalp işlevini geliştirebilir ve yaşamı tehdit eden kalp hastalıklarından muzdarip olan kişilerde egzersiz toleransını arttırabilir. Arginin kalp yetmezliği tedavisinde "B" derecesine sahip olmasına rağmen, MedlinePlus, arginin kullanımının desteklenmesi için yeterli bilimsel kanıt olmadığını belirtmektedir. Mide bulantısı, ışık hassasiyeti ve görme bozukluğu ile birlikte yaşanan şiddetli baş ağrıları, geleneksel tedavi seçeneklerine genellikle direnç gösterirler. MedlinePlus'a göre, l-arginin, non-steroidal anti-inflamatuar bir ilaç olan ibuprofen ile birlikte kullanıldığında migren baş ağrılarını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Tekrarlayan şiddetli baş ağrıları yaşıyorsanız, ciddi bir tıbbi durum belirtisi olabileceğinden, sağlık uzmanınıza danışmanız önerilir.

Alternatif sağlık pratisyenleri, erkeklerde erektil disfonksiyon veya iktidarsızlık için alternatif tedaviler olarak l-arginin takviyelerini önerirler. Teoride, l-arginin'in hemodilatör özellikleri, cinsel organlara kan akışını arttırabilir ve böylece cinsel tepkiyi geliştirebilir. MedlinePlus, l-argininin, amino asit glutamat ve bitkisel bileşik yohimbin hidroklorür de dahil olmak üzere diğer ürünlerle birleştirildiğinde erektil disfonksiyonu etkili bir şekilde tedavi ettiğini belirtmektedir. Bununla birlikte, l-argininin etkinliğini bu durum için tek bir tedavi olarak kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.