Antioksidan

Antioksidan

Antioksidan Nedir?

Antioksidan katkı maddeleri, insan vücudu için zehirli olan maddeleri nötralize etmeye yarayan bir veya birkaç bileşen içerirler. Besinler veya tamamlayıcı maddeler ile vücuda alınan antioksidanlar, serbest kökler gibi zararlı moleküllerin neden olduğu hücre hasarına karşı, vücudun kendi kendini korumasına yardımcı olurlar.

Devamını oku..

20 Ürün

sayfa başı

20 Ürün

sayfa başı

Antioksidan Ne işe yarar

Serbest kökler son derece istikrarsız ve duyarlı kimyasal maddelerdir. Hücre zarlarından geçerek hücrenin yapısına ciddi ve geri dönüşü olmayan zararlar verebilirler.
Hücre hasarı çeşitli şekillerde meydana gelebilir. Bunlardan en önemlileri:

 • DNA hasarı – hücrenin genetik kodunu değiştirir
 • Lipit preoksidasyonu – yağların veya lipoprotein bazlı hücre yapılarının oksidasyonu hücresel bağlılığın azalmasına sebep olur
 • Protein veya amino asit hasarı – protein yapısının değişime uğramasını sağlayarak biyolojik aktivitesini düşürür ve biyokimyasal tepkimelerin verimliliğini azaltır

Şiddetli fiziksel egzersizler serbest kök oluşumunu tetikler. Oluşan bu yapılar hücrelerde biriktikçe, iltihap ve ağrılara sebep olurlarken hücre yapısına çok ciddi hasarlar verebilirler. Böyle bir durumda vücut çareyi antioksidan rezervlerinde arar ve bu şekilde zehirli maddeleri nötralize etmeye çalışır. Oksidatif şiddet yayıldıkça ve dayanımı arttıkça, vücut daha fazla antioksidana ihtiyaç duyar. Bunun yanı sıra geri dönüşü olmayan hücre hasarı oluşma riski artar. Hücre hasarının kontrol edilemediği durumlarda serbest kökler hücre zarı yapısına, DNA’ya ve enzimlere zarar vererek kardiyovasküler hastalıklar veya kanser gibi rahatsızlıkların oluşma riskini arttırırlar.

Serbest köklerin yoğunluğundaki artış aynı zamanda fiziksel egzersiz sonrası kas ağrısı ile de ilişkilendirilebilir. Antioksidan alımı iltihaplanmayı azaltırken, iyileşme ve toparlanma sürecini hızlandırarak kaslarda oluşan ağrının azamasına neden olur.
Antioksidanlar kılcal damarlardaki mikrosirkülasyonu kolaylaştırırlar ve hücrelere yeterli seviyede oksijen gitmesini sağlarlar. Bu özellik trombosit agregasyonun azalmasına ve bu sayede tromboplastinojenez oluşumunu engelleyerek kardiyovasküler sistemin desteklenmesine yardımcı olur. Artan kan akış hacmi kişinin daha iyi görmesini sağlarken, retikülopati gibi göz problemlerinin önlenmesine katkı sağlar. Aynı zamanda sarı nokta hastalığının gelişimini geciktirir.
Antioksidan tüketiminin diğer önemli yararları ise karaciğer detoksifiyesine yardımcı olmak ve bağışıklık sisteminin işleyişini desteklemektir.

Antioksidanların Temel Faydaları:

 • Serbest kökleri nötralize etmeye yardımcı olur.
 • Hücre hasarını engeller.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Kardiyovasküler sistem için bir koruma sağlar.
 • Kas ağrılarını hafifletir.
 • Fiziksel iyileşme ve toparlanma sürecini hızlandırır.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
 • Özellikle herhangi bir hastalığınız veya düzenli bir ilaç kullanımınız varsa antioksidan besin takviyeleri kullanmadan önce mutlaka diyetisyeninize veya doktorunuza danışın.
 • Antioksidan maddeye aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Besin takviyleri, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.