Amino Asitlerin Özellikleri Nelerdir?

Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Hücrelerin, kaslarımızın ve dokularımızın büyük bir kısmı amino asitlerden oluşur. Amino asitler, hücreleri yapılandırmak da dahil olmak üzere birçok önemli bedensel işlevi yerine getirirler. Besin maddelerinin taşınması ve depolanmasında da önemli bir rol oynarlar. Amino asitler, çeşitli organlar, salgı bezleri, tendonlar ve arterlerin işleyişi üzerinde etkili maddelerdir. Yaraları iyileştirmek, özellikle kas, kemik, deri ve saçlarda dokuyu onarmak ve metabolizma ile bağlantılı olarak üretilen her türlü atık maddenin vücuttan uzaklaştırılması için ayrıca gereklidirler. Amino asitler tüm yaşam süreçlerinin temelini oluşturur, çünkü vücuttaki neredeyse her metabolik süreçte kilit bir rol oynarlar. Obezite, yüksek kolesterol seviyeleri, şeker hastalığı, uykusuzluk, erektil disfonksiyon veya artrit gibi hastalıkların büyük bir çoğunluğu esasen amino asit eksikliği ile ilişkilendirilmektedir. Bu saç dökülmesi ve ciddi kırışık oluşumu vakaları için de geçerlidir.

Vücudunuz biyolojik fonksiyonlarını yerine getirmek için 20 çeşit amino asit kullanır ve bunlardan on tanesinin beslenme yoluyla alınması gerekir. Esansiyel amino asitler olarak adlandırılan bu on amino asit (ikisi yarı esansiyel), hücresel büyüme ve protein sentezine katkıda bulunurken, aynı zamanda geriye kalan on esansiyel olmayan amino asidi üretmek için öncü görevi görürler. Tüm esansiyel amino asitleri bünyesinde barındıran yiyecekler tam proteinler, içeriğinde bir ya da daha fazla esansiyel amino asit bulunmayan besinler ise eksik proteinler olarak adlandırılırlar.

Amino Asitlerin Özellikleri Nelerdir?

Amino Asitler Nelerden Oluşur?

Esansiyel amino asitler vücut tarafından üretilemediklerinden, bu sekiz amino asit insan sağlığı için son derece önemlidir ve harici olarak tedarik edilmeleri gerekir. Bunlar: izolösin, lösin, lisin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin'dir.

Arginin ve histidin, yarı esansiyel amino asitler olarak adlandırılan grubu oluştururlar. Belli şartlar altında beslenme yoluyla alınmaları gerekir.

On adet esansiyel olmayan amino asit ise vücutta üretilebilir. Aşağıdaki amino asitler bu kategoriye girer: alanin, asparagin, aspartik asit, sistein, glutamin, glutamik asit, glisin, prolin, serin ve tirozin. Amino asit kullanımı kişiden kişiye göre değişir. Kişisel ihtiyaç ve hedeflerinize bağlı olarak günde farklı zamanlarda birden fazla dozda 5 ila 20 gram amino asit tüketebilirsiniz. Amino asit tüketimini, tozlar, içecekler, tabletler veya kapsüller vasıtasıyla yapabilirsiniz.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.