Amino Asitlerin Görevleri Nelerdir?

Amino asitler vücudun temel yapı taşlarıdır. Ayrıca yağ ve karbonhidratlar gibi birer enerji kaynaklarıdır. Bununla birlikte, amino asitler yapısal olarak azot (N) ihtiva ettikleri için yağlar ve karbonhidratların aksine buna göre karakterize edilirler. Dolayısıyla sadece amino asitler doku, organ, kas, deri ve saç oluşturabilir. Enzimlerin ve nörotransmitterlerin öncülleri olarak amino asitlerin önemi çoğu zaman hafife alınır. Amino asitler insan vücudundaki metabolik süreçlerin neredeyse tamamını düzenler ve sağlıklı bir vücut için çok büyük bir öneme sahiptirler.

Amino asitlerin öncelikli görevi protein sentezinde merkezi bir rol oynamaktır. Yeni proteinlerin üretilmesi, günlük tüketilen amino asitlerin çoğunun birincil görevini temsil eder. Hücrelerinizdeki binlerce proteinin her biri, yüzlerce, hatta binlerce amino asitten oluşan ve kimyasal olarak polipeptitler diye adlandırılan zincirlere bağlı kombinasyonlar içerir. Hücreleriniz sürekli olarak eski proteini parçalayıp yeni bir protein oluşturmak için yeni amino asitlere ihtiyaç duyarlar. Yeterli miktarda amino asit tüketmediğiniz durumlarda, eski proteinin yerini alacak yeni protein molekülleri üretme kabiliyetinizi kaybedersiniz. Bu da, kas dokunuzun kademeli olarak parçalanmasına neden olur.

Amino Asitlerin Görevleri Nelerdir?

Amino Asitler Ne İşe Yarar?

Spesifik amino asitler, nörotransmitter olarak adlandırılan sinyal moleküllerinin üretilmesine yardımcı olarak beyin işlevinde de görev alırlar. Bir sinir hücresinden nörotransmitterlerin salınması komşu sinirleri harekete geçirir ve nihayet sinir sisteminizdeki hücrelerin ağları boyunca sinyallerin iletilmesini sağlar. Franklin Enstitüsü, bir tirozin amino asidinin tüketiminin, vücudunuzun önemli nörotransmitterleri olan dopamin ve norepinefrin maddelerininin üretmesini sağladığını belirtmektedir.

Amino asitlerin bir diğer görevi de hücrelerin büyüme sürecini düzenlemeleridir. Amino asitlerin varlığı, hücrelerde bulunan bir protein grubu olan mTORC (Rapamisin protein kompleksinin memeli hedefi) içeren hücresel sinyal yolağını aktive eder. 2009'da "Biochemical Society Transactions" da yayınlanan bir araştırmaya göre, amino asit tüketimi sonrası, mTORC hücrelerinizde aktive olduğunda yeni hücre ve doku büyümesi tetiklenmektedir. Vücudunuz amino asitlerden yoksun ve protein ihtiyacını karşılayamıyorsa, mTORC inaktive edilir ve daha fazla doku büyümesi önlenir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.