Amino Asit Zayıflatır Mı?

Bazı amino asitler, özellikle fenilalanin ve dallı zincirli amino asitler (BCAAs) zayıflatma ürünleri olarak yaygın biçimde pazarlanmaktadır. Bununla birlikte, daha yakından bakıldığında, bu iddiaları destekleyen kanıtların çok sınırlı ve modası geçmiş olduğu görülmektedir. Proteinin yapıtaşları olarak, amino asitler diyetinizdeki birçok gıdada bulunurlar. Ancak belirli amino asitlerin kesin etkinliğini destekleyen araştırmalar tamamlanıncaya kadar, kanıtlanmış kilo verme stratejileri ile rejim yapmak en iyisidir. İyi haber ise, zayıflamaya yardımcı olması için diyetinize peynir altı suyu (whey) proteini ekleyebilecek olmanızdır. Dallı zincirli amino asitler olan lösin, izolösin ve valin, zayıflatma amacı ile geniş çapta pazarlanmaktadır. Bu durum, kalori azaltılan bir diyetle BCAA takviyelerini birleştirmenin kilo vermeyi teşvik ettiğini öne süren, 1990'larda yayınlanmış sınırlı araştırmalardan kaynaklanmaktadır. Uluslararası Spor Dergisi'nin Ocak 1997 sayısında yayınlanan bu tür bir çalışma, BCAA'ların kalori kısıtlamaları ile kombine edildiğinde elit güreşçilerde önemli kilo kaybına neden olduğunu öne sürmüştür. Daha önceki çalışmaların bulgularını teyit eden ve son zamanlarda yayınlanan araştırmalar görece olarak eksiktir ve bu da BCAA takviyelerinin tek başına kilo vermede etkili olup olmadığını kesin olarak bilmemizi imkansız hale getirmektedir.

Amino Asit Zayıflatır Mı?

Amino Asit Kilo Verdirir Mi?

Fenilalanin, yaygın olarak iştahı bastırmak için pazarlanan bir amino asittir. Bununla birlikte, BCAA'larda olduğu gibi, kanıtlar sınırlı ve eskiye dayanmaktadır. Fenilalanin iştah kontrolünde bir rol oynayabilir, ancak mevcut tek kanıt 90'lı yıllarda yayınlanmıştır. Metabolizma dergisinin Haziran 1994 baskısında çıkan bir araştırmada, fenilalaninin iştahı bastıran bir hormon olan kolesistokin salınımını harekete geçirdiğini bildirilmiştir. Test yemeğinden 20 dakika önce fenilalanin alan gönüllüler, plasebo alanlara kıyasla daha az kalori tüketirken tokluk hislerinin arttığını bildirmişlerdir. Kanıtlar günümüz için geçerli kabul edildiğinde, fenilalaninin iştah üzerindeki potansiyel etkisi zayıflamayı olumlu yönde etkileyebilir. Bununla birlikte, bunu kesin olarak bilmek için benzer sonuçları veren daha yeni araştırmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.

Peynir üretiminde, sütün sulu kısmı olan peynir altı suyu (whey), peynirden ayrılır. Peynir altı suyu, kilo vermeye yardımcı olmak için kullanabileceğiniz yüksek kaliteli bir proteindir. Peyniraltı suyu protein takviyelerini, tipik olarak toz formunda bulabilirsiniz. Peyniraltı suyu, kalsiyum ve biyoaktif peptidler gibi besleyici maddeler bakımından zengindir ve esansiyel amino asitlerin yanısıra dallı zincirli amino asitler de içerir. Düşük kalorili bir diyet ile kombine edildiğinde, whey protein takviyesi, yağ yakımını artırabilir ve yağsız kas kütlesini korumaya yardımcı olabilir. Beslenme ve Metabolizma dergisinin Mart 2008 sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre, peynir altı suyu proteini takviyesinin, tek başına diyetten daha fazla kilo kaybına neden olduğu ortaya konmuştur.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.