Amino Asit Takviyesi Önerileri

Amino asitler, proteinin yapı taşlarıdır ve birçok gıda kaynağında bulunurlar. Bazı amino asitler vücudunuz tarafından üretilebilir, ancak "esansiyel amino asitler" olarak bilinen diğer amino asitler yiyecek ya da takviye yoluyla alınmalıdır. Amino asit takviyeleri sıklıkla sporcular ile ilişkilendirilmiş olsa da, herkese fayda sağlayabilirler. Bunun nedeni, amino asitlerin enzim üretmeleri ve aynı zamanda duygudurum, konsantrasyon, uyku ve bir takım diğer fizyolojik olaylarla da ilgili olmalarıdır. Amino asit takviyelerinin birçok faydası bulunsa da, herhangi bir takviyeyi kullanmadan önce bir doktora danışmanız önerilir.

Yağ yakımı için kullanılan çoğu takviye, metabolizmanızı hızlandırdığı iddia edilen yüksek uyarıcılar ile çeşitli farklı bileşenler içeriyor olmasına rağmen, sadece amino asit içeren takviyeler de yağ yakımını destekleyebilir. 2007'de "Menopoz" dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, soya amino asit takviyesinin 3 ay boyunca tüketiminin postmenopozal kadınlarda karın yağının büyümesiyle mücadeleye yardımcı olduğu belirtilmiştir. Azaltılmış kalorili bir diyetle birlikte bir amino asit takviyesi kullanılması, tek başına diyetle karşılaştırıldığında etkin bir yağ yakımı sağlayabilir.

Amino Asit Takviyesi Önerileri

Amino Asit Tavsiyeleri

Amino asitler ve protein takviyeleri, direnç egzersizi ile birlikte kullanıldığında kas oluşturma sürecine yardımcı olduğu bilinmekte ancak araştırmalar, amino asitlerin egzersiz olmadan da kaslara faydalı olabileceğini göstermektedir. Sao Paulo Üniversitesi'nde yürütülen ve "Muscle & Nerve" dergisinin Haziran 2010 sayısında yayınlanan bir araştırmada, sıçanlarda amino asit lösin takviyesinin, kasıtlı olarak immobilize olan kaslarda kas parçalanmasını önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Araştırmacılar, lösin'in hareketsizlik dönemlerinde kasları parçalayan genlerin etkinliğini azalttığını açıklamışlardır.

Amino asit takviyeleri, kas yapımına yardımcı olurken aynı zamanda kas kütlesi oluşturmada önemli bir faktör olan kas parçalanmasını da destekleyebilirler. Yapılan araştırmalar, bu eğilimlerin dayanıklılık sporlarında egzersiz performansını arttırmaya yardımcı olabileceğini önermektedir. Saga Nutraceuticals Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen ve "Journal of Nutrition Science and Vitaminology" nin Şubat 2009 sayısında yayınlanan bir çalışmada, verimli oksijen kullanımının bir ölçütü olan VO2max'ın dallı zincirli bir amino asit takviyesi kullanıldığında (plaseboya oranla) daha yüksek olduğu keşfedilmiştir. Araştırmacılar, izolösin, valin ve lösin takviyesi kullanımının dayanıklılık egzersizi kapasitesini arttırmak için etkili bir yöntem olabileceği sonucuna varmışlardır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.