Amino Asit Ne Zaman Alınmalıdır?

Sağlık ve metabolizmayı desteklemek için herkesin düzenli olarak amino asit tüketmesi gerekir. Her yemeğe protein ekleyerek bu amaca ulaşabilirsiniz. "Journal of the International Society of Sports Nutrition" dergisinde Mayıs 2014'te yayınlanan bir makaleye göre, yoğun faaliyet ve spor yapma süreniz çok fazla olsa bile, tüketeceğiniz amino asitleri öğünler yoluyla elde etmek egzersiz öncesi ve sonrasındaki takviye alımınızı artırmak kadar faydalı olabilmektedir.

Proteini sindirdiğinizde amino asit formunda kan dolaşımınıza emilir. Sonra vücudunuzdaki hücreler o anda hangi spesifik proteine ihtiyaç duyulursa onu üretmek için bu amino asitleri kullanırlar. Hatırlanması gereken en önemli şey, vücudunuzun amino asitleri depolayamadığıdır. Bu nedenle hücrelerin amino asit kaynakları her zaman sınırlıdır. Gerektiği zamanda vücudunuzda gerekli amino asitten eksik miktarda varsa, o protein üretilemez. Kasları güçlendirmek, metabolizma için enzim sentezlemek ve dokuları inşa etmek ve onarmak için ihtiyacınız olan şeyleri elde etmenizi sağlamak adına, bütün temel amino asitleri düzenli olarak tüketmeniz gerekir.

Amino Asit Ne Zaman Alınmalıdır?

Amino Asit Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Çoğu insan için amino asit elde etmenin en iyi yolu düzenli aralıklarla her öğünde protein içeren birkaç öğün yemek yemek ve en azından Tıp Enstitüsü tarafından önerilen azami protein miktarına ulaşmaktır (kadınlar için günlük 46 gram, erkekler için 56 gram). Dayanıklılık sporları ya da kasları güçlendirmek için direnç egzersizleri yaptığınızda, daha fazla proteine ihtiyacınız olabilir, ancak kasların inşasında yöntem aynıdır. 2014 Haziran ayında "Beslenme Dergisi"nde yayınlanan bir araştırmaya göre, her öğünde azar azar protein tüketimi, kas protein sentezini, bir öğünde tüm ihtiyacı karşılamaya kıyasla daha etkili bir şekilde uyarmaktadır.

The American College of Sports Nutrition'ın, Mart 2009'da "Medicine and Science in Sports and Exercise" dergisinde yayınlanan makalesine göre, egzersiz öncesi ve sonrasında tüm önemli amino asitleri içeren kaliteli protein tüketimi gerçekleştirilmelidir. Kısa dönemli çalışmalar bu makalenin vardığı sonuçları onaylamıştır. "Journal of the International Society of Sports Nutrition"da Mayıs 2014'te yayınlanan bir makaleye göre, bir egzersiz seansının hemen öncesinde ya da sonrasında tüketilen esansiyel amino asitler, kas protein sentezini ve kas proteininin bozulmasını önleyebilir. Ancak, "JISSN" incelemesi bununla çelişkili sonuçlar ortaya koymuştur. Bu konu ile ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.