Amino Asit Mi Protein Tozu Mu Daha İyi?

Protein tozları ve amino asit takviyeleri, kullanım sonucu size farklı sonuçlar verir. Protein tozları, toplam proteininizi artırır ve kaloriye katkıda bulunur, bu nedenle kas yapımını destekler ve diyetlerdeki boşlukları doldurabilir. Amino asitler ise, metabolizmanızın çok spesifik ve çeşitli alanlarını hedeflemektedir. Bir amino asit, beyin kimyasallarını etkilerken bir diğeri kas performansını iyileştirir. Protein tozları ve spesifik amino asitler de dahil olmak üzere, takviyeler ve supplementler yan etkilere neden olabilir, bu nedenle sizin için güvenli olduklarından emin olmak için, kullanmadan önce sağlık uzmanınıza mutlaka danışın.

Protein tozu ve amino asit takviyeleri, kan dolaşımınıza tekli amino asitler olarak girerler, daha sonra vücudunuzdaki hücreler yeni proteinler oluşturmak için gereken amino asitleri kan dolaşımından toplarlar. Eğer spesifik bir amino asitten yeterli miktarda bulunmuyorsa, ilgili protein üretilemez. Artmış kas aktivitesi veya hastalık gibi metabolizmanızı hızlandıran olaylar, ihtiyacınız olan toplam protein miktarını etkileyebilir ancak bir şey aynı kalır: Hücrelerin hayati proteinleri sentezleyebilmesini sağlamak için, tüm gerekli amino asitlerden her gün için yeterli miktarda tüketmeniz gerekir.

Amino Asit Mi Protein Tozu Mu Daha İyi?

Süt kaynaklı whey ve kazein, yumurta akı veya soya proteinden yapılmış protein tozları, tüm gerekli amino asitleri içeren kaliteli protein kaynaklarıdır. Eksiksiz protein profilleri, atletik faaliyetler nedeniyle artan protein ihtiyacını destekler ve günlük toplam protein alımına katkıda bulunurlar. Amino asit takviyeleri ise günlük protein ihtiyacını karşılamaz ve yüksek dozlarda metabolik dengesizliğe neden olabilir. Örneğin, üç dallı zincirli amino asitten (BCAAs) biri olan lösinden çok fazla almak, diğer ikisinin kandaki miktarlarının düşmesine yol açabilir.

Protein sentezinin yanı sıra, bazı amino asitler, protein metabolizması dışında, sağlığınızı doğrudan etkileyen çeşitli rolleri de üstlenebilirler. Buna verilebilecek bir örnek, ruh halini düzenleyen bir nörotransmiter olan serotonine dönüşen triptofandır. Supplement kullanmak, bu amino asitler tarafından yerine getirilen fizyolojik fonksiyonu artırabilir. Takviye kreatin kas kuvvetini arttırır ve yüksek yoğunluklu, kısa süreli egzersiz performansını geliştirir. Dallı zincirli amino asitler (BCAAs) aynı zamanda kas protein sentezini teşvik etmeye yardımcı olabilirler.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.