Amino Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Vücutta, binlerce amino asit, büyük protein yapıları oluşturmak üzere birleşirler. Amino asitler besinsel protein yoluyla alınabilirler, ancak spesifik amino asit takviyeleri almak genel sağlık ve spor performansı üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Egzersiz yapmaya başladığınızda, vücudunuz kas dokusunu hızla parçalamaya başlar. Amino asit takviyeleri tüketmek, kas dokusunun iyileşmesini ve gelişimine yardımcı olur. Üstelik Beta Alanine gibi amino asitler daha yüksek yoğunluklarda daha uzun süre egzersiz yapabilmenizi sağlar.

BCAAs, Dallı Zincirli Amino Asit'lerin kısaltmasıdır. 3 adet dallı zincirli amino asit vardır: Lösin, izolösin ve valin. Bu üç amino asit esansiyel olarak adlandırılırlar. Bunun anlamı, vücut onlara ihtiyaç duyar fakat vücut tarafından üretilemezler ve bu nedenle beslenme yoluyla alınmaları gerekir.

Sekiz esansiyel amino asit vardır, ancak esasen bir egzersiz sonrasında kaslarımızı onarmaya en çok yardım edecek olanlar 3 eşsiz BCAA'dır. Glütamin yarı esansiyel bir amino asittir. Bu vücudun az miktarlarda sentezleyebildiği anlamına gelir, ancak üretilen miktar yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında kolayca tüketilebilir. Vücut az miktarlarda üretse bile, glutamin düzeyleri kas enerjisi ile kas iyileşme sürecini desteklemek için egzersiz sonrası diyet ve takviye yoluyla mutlaka yükseltilmelidir.

Amino Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Amino Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Amino asit kullanımı kişiden kişiye göre değişir. Kişisel ihtiyaç ve hedeflerinize bağlı olarak günde farklı zamanlarda birden fazla dozda 5 ila 20 gram amino asit tüketebilirsiniz. Amino asit tüketimini, tozlar, içecekler, tabletler veya kapsüller vasıtasıyla yapabilirsiniz. Amino asit takviyelerini ideal olarak, maksimum fayda sağlamak adına, iyileşme ve kas sentezini desteklemek için egzersiz öncesinde ve sonrasında tüketmeniz önerilir. Antrenmanların yanı sıra alternatif olarak gün boyunca istediğiniz zaman amino asit tüketmenizde bir sakınca yoktur. Örneğin, Myprotein amino tozu, su veya meyve suyuna karıştırılabilir ve egzersiz seansları sırasında düzenli olarak yudumlanabilir. Bir amino asit takviyesi seçimi söz konusu olduğunda, her türün farklı bir işleve sahip olduğunu unutmamak önemlidir. Örneğin, Lösin ve Glutamin egzersiz sonrasında kas iyileşmesini desteklemek için alınacak en iyi amino asit takviyeleridir. Diğer yandan, Sitrulin Malat, AAKG ve Beta Alanin size egzersizden önce ekstra bir enerji sağlayabilir. Hepsinin bir arada karışımını arıyorsanız, amino asit kompleksleri tam size göre demektir. Bu ürünler, egzersiz öncesinde, esnasında ve sonrasında kullanılabilir ve tüm yararlı amino asitleri bünyelerinde barındırırlar.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.