Amino Asit Kilo Aldırır Mı?

Amino asitler kilo aldırma potansiyeline sahiptir ancak etkileri birkaç farklı değişkene bağlıdır. Karbonhidrat ve yağlar gibi, amino asitler de kaloriye katkıda bulunurlar ve tükettiğiniz kalori, aktivite seviyenize ve enerji ihtiyacınıza göre dengelenmelidir. Amino asitler, karbonhidratlardan ve yağlardan farklıdır, çünkü vücudunuzun her bölgesinin, kasların ve cildin, kanın ve organların oluşumunda çok önemlidirler. Bu, yağ olarak depolanmadan önce protein sentezi için kullanılmaları gerektiği anlamına gelir.

Karbonhidrat, yağ ve protein - üç makro besin maddesi - vücudunuza enerji vermek için yakıt sağlayan maddelerdir. Karbonhidratlardan gelen şeker, vücutta enerji üretimi için kullanılan ilk seçenektir. Eğer karbonhidratlar biterse vücut enerji için yağ yakmaya başlar. Sindirilmiş proteinlerden elde edilen amino asitler enerji açısından glikoza dönüştürülebilirken, doku sentezi ve sağlıklı dokuların korunması adına daha fazla önem taşırlar. Enerji ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar kaloriye sahip olduğunuz sürece, amino asitler ilk önce yeni proteinleri sentezlemek için kullanılır. Vücudunuzdaki amino asit miktarı çok fazlaysa, o zaman enerji için kullanılır ya da yağa dönüştürülürler.

Amino Asit Kilo Aldırır Mı?

Amino Asit Kilo Yapar Mı?

Amino asitler, tükettiğiniz her gram protein için 4 kalori verirler. Karbonhidratlar da gram başına 4 kaloriye sahipken, yağlar gram başına 9 kalori ile daha yoğun bir enerji kaynağıdır. Kalori içerdikleri için, amino asitler vücutta fazla kilolara sebep olabilirler. Bununla birlikte, amino asitlerin kilo aldırmasına neden olan tek yol, vücudunuzun enerji için kullandığı kaloriden daha fazla toplam kalori tüketmenizdir. Dietary Guidelines for Americans 2010 tahminlerine göre, yaş ve aktivite seviyenize bağlı olarak, kadınların günlük 1,600 ila 2,400 kaloriye, erkeklerin ise 2000 ila 3000 kaloriye ihtiyacı vardır.

Kalori gereksiniminizi aşmamak kaydıyla, amino asitlerin kalorileri hakkında endişelenmek yerine, ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini sağlayan bir menü planlamanız önerilmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne göre, önce ihtiyaç duyduğunuz kalori miktarını belirlemeniz, ardından alacağınız toplam kaloriyi protein, karbonhidrat, yağ ve amino asitler arasında paylaştırmanız gerekmektedir. Tıp Enstitüsü, toplam kalorinin yüzde 10 ila 35'ini proteinden almanızı önermektedir. Yüzde 45 ila 65 karbonhidratlardan ve geri kalan yüzde 20 ila 35 ise doymamış yağlardan gelmelidir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.