Amino Asit Kas Gelişimine Etki Eder Mi?

Amino asitler, supplement dünyasının yıldızları olup, mümkün olduğunca çabuk kas geliştirmek isteyen sporcular için sihirli bir dokunuş olarak karşımıza çıkmaktadır. Amino asitler kaslarınız için önemli olsa da, kendi başlarına kas dokusu oluşturamazlar. Bunu yalnızca ağırlık egzersizi ile birlikte yapabilirsiniz. Birçok vücut geliştiricisi bir kerede çoklu amino asit takviyeleri tüketerek büyük bir fayda göreceğini düşünür, ancak malesef bu doğru değildir. Amino asit tüketmeden yapılan sporlar kas gelişimi sağlamaz, ancak spor yapmadan amino asit kullanmadanın da kas gelişimine ilave bir fayda sağladığına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Amino asitler bir protein molekülünü oluşturan küçük bileşenlerdir. Toplamda 20 tane amino asit vardır. Her biri belirli bir amacı gerçekleştirmek için farklı konsantrasyonlarda mevcuttur. Bireysel olarak, amino asitler işlerinde son derece uzmanlaşmışlardır. Proteinleri oluşturmak için bir araya geldiklerinde, vücudunuzun içindeki neredeyse her süreçte rol oynarlar. 20 amino asidin 10'unu vücudun kendisi üretir. Diğer 10 tanesine ise "esansiyel amino asitler" denir çünkü onları yiyeceklerden almanız gerekir.

Amino Asit Kas Gelişimine Etki Eder Mi?

Amino Asit Kas Yapar mı?

Besinlerden almanız gereken amino asitler arasında lösin, izolösin, lizin, metiyonin, histidin, fenilalanin, valin, triptofan ve treonin bulunur. Arginin genellikle çocuklar için gereklidir. Arginin ayrıca lisin ve triptofan'la birlikte en yaygın amino asit takviyelerinden biridir, ancak oral suplementasyonun faydalı etkileri kanıtlanmamıştır. Teorik olarak, triptofan ağrı eşiğinizi yükselterek, daha sıkı çalışmanızı sağlar. Arginin ve lisin ise kasların daha fazla büyümesine izin vermek için ekstra insan büyüme hormonu salınmasını tetiklerler. Vücut geliştiricileri için bu üç maddenin karışımı bir rüya kokteyli gibi görünse de, "Journal of the International Society of Sports Nutrition" dergisinde 2005 senesinde yayınlanan bir makaleye göre, teori gerçek dünyaya olması gerektiği gibi yansımamıştır.

Vücudunuz tirozin, serin, sistein, glutamin, glutamik asit, prolin, glisin, aspartik asit, alanin ve asparagini kendisi üretir. Esansiyel amino asitlerden biri olan fenilalaninden tirozin elde edebilirsiniz, bu nedenle eğer dengeli beslenmiyorsanız, vücudunuz yeterli fenilalanin alamadığı için tirozin eksikliği çekebilirsiniz. Supplement satan mağazaların çoğunda glutamin ve aspartik asit bulunur fakat bunların ikisinin de vücut geliştirme sonuçlarını iyileştirdiği kanıtlanmamıştır. Taurin, enerji içeceğinde bulunan ve antioksidan özelliklere sahip olduğu için vücudunuzun daha hızlı egzersiz yapmasına yardımcı olabilecek fakat protein oluşturmak için diğer amino asitlerle bağlanmayan başka bir amino asittir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.