Amino Asit İçeren Yiyecekler Hangileridir?

Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır, bu nedenle en yüksek miktarda amino asit içeren gıdalar protein açısından en yüksek miktara sahip olan gıdalardır. 20 amino asidin sekiz tanesi esansiyeldir çünkü vücut onları üretemez. Hayvansal esaslı gıdalar gerekli amino asitlerin tümünü içerirken çoğu bitki kökenli protein kaynağı, esansiyel amino asitlerin bir veya daha fazlasını içermeyebilir. Bu yazımızda size amino asit içeren yiyecekler hakkında genel bilgi vereceğiz.

Amino asit içeren besinler

Kırmızı et, her 100 gramlık porsiyonunda yaklaşık 36 gram protein içeren yağsız kesimiyle, protein açısından en yüksek gıdalardan biridir. Jambon ve domuz ya da sığır filetosu her biri 100 gramlık servis başına yaklaşık 28 gram protein içerirken, domuz pirzola yaklaşık 21 gram ihtiva eder. Yağlı et kesiminde gram başına protein daha düşüktür.

Yüksek miktarda protein ve amino asit almak için illa kırmızı et yemeniz gerekmez. Tavuk veya hindi göğsü 100 gramlık bir porsiyon başına yaklaşık 33 gram protein içerir. Aynı miktarda ton balığı veya somonda ise yaklaşık 22 gram protein vardır. Tilapia, morina, sole, pisi balığı ve levrek protein açısından biraz daha düşük ancak yine de zengin kaynaklardır.

Amino Asit İçeren Yiyecekler Hangileridir?

Amino Asit Nelerde Bulunur?

Yumurta ve süt ürünlerinden de yeterli miktarda amino asit elde edebilirsiniz. Süt ürünleri söz konusu olduğunda, gram ve kalori başına en fazla proteini düşük yağlı ve yağsız ürünler sağlar. Yağsız mozzarella peyniri 25 gramlık bir dilimde 9 gram protein sağlarken, aynı miktarda az yağlı İsviçre peyniri 22 gram içerir. Parmesan peynirinin ise her 25 gramında 10 gram protein bulunur. Bir bardak yoğurt 14 gram protein, büyük bir yumurta ise 6 gram protein içerir.

Diğer bitkisel protein kaynaklarının aksine, kinoa ve soya ürünleri, gerekli amino asitlerin tümünü sağlarlar. Bir fincan pişmiş kinoa yaklaşık 8 gram protein, 85 gramlık bir tofu porsiyonu 6 gram protein ve bir fincan soya fasulyesi 29 gram protein içerir. Tüm amino asitleri içermeyen diğer bitkisel gıdalardan fasulye ve kabuklu yemişler, fincan başına 15 ila 17 gram protein ve fındık ve tahıllar ise 25 gramında 4 ila 9 gram protein sağlayan, zengin protein kaynaklarıdır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.