Alfa Lipoik Asit (Alfa Lipoik Acid)

Alfa Lipoik Asit (Alfa Lipoic Acid) Nedir?

Alfa lipoik asit vücutta az miktarda üretilen bir çeşit yağ asididir. Antioksidan özelliklere sahip olması nedeni ile hücrelerde biriken serbest köklerin oluşturduğu hücre hasarını nötralize edebilir. Antioksidan tamamlayıcı maddeleri şiddetli fiziksel egzersiz sonrası kasların iyileşme sürecini destekleyerek hücrelere gelecek hasarı en aza indirirler.

Devamını oku..

9 Ürün

sayfa başı

9 Ürün

sayfa başı

Alfa Lipoik Asit (LA) Ne İşe Yarar?

Alfa lipoik asit vücut tarafından karbonhidratların yakılması için ve organların işlevlerini sürdürebilmesi açısından gerekli enerjiyi üretmek adına kullanılan bir maddedir. İnsüline benzer çalışma prensipleri olan bu yağ asidi insülin direncinin en az seviyeye inmesine yardımcı olur. Bu özellikle kan şekeri seviyelerini sürekli olarak kontrol altında tutumak durumunda olan prediyabet ve şeker hastaları için çok yararlı bir özelliktir.

Düzenli olarak yapılan fiziksel egzersiz hücrelerde serbest kök üretiminde bir artışa, antioksidan rezervlerinin azalmasına ve hücre zarlarının, DNA’nın ve enzimlerin hasar görme riskinin artmasına neden olarak nörolojik sıkıntılara, ateroskleroz hastalığına ve kansere sebebiyet verebilir. Hücrelerde biriken serbest kökler aynı zamanda antrenman sonrası kaslarda ağrı meydana gelmesine de neden olurlar. Bu nedenle, antioksidan içerikli tamamlayıcı maddeler yüksek şiddetli egzersiz sonrası iyileşme dönemlerinde kullanılabilirler ve bu yolla serbest köklerin oluşma oranını ve verdikleri hasarı azaltabilirler.

Alfa Lipoik Asit (LA) Temel Faydaları:

  • Güçlü bir antioksidandır.
  • Kas hasarını ve yorgunluğunu en aza indirir.
  • Kasların iyileşme sürecini destekler.
  • Kan şekeri seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal görülebilir.
  • Lipoik asit takviyelerinin tiroid rahatsızlıkları olan, tiyamin eksikliğine sahip, çok fazla alkol kullanan veya kanser olup kemoterapi gören kişiler tarafından kullanılması önerilmez. Tedavilerle çakışabileceği gibi istenmeyen yan etkilere de sebep olabilir.