Alfa Lipoik Asit (Alfa Lipoik Acid)

Alfa Lipoik Asit (Alfa Lipoik Acid)

Alfa Lipoik Asit (Alfa Lipoic Acid) Nedir?

Alfa-lipoik asit, antioksidan olarak adlandırılan vitamin benzeri bir kimyasaldır. Maya, karaciğer, böbrek, ıspanak, brokoli ve patates, iyi birer alfa-lipoik asit kaynağı olarak gösterilebilir. Ayrıca laboratuvar ortamında üretilebilir. Vücüt tarafından az miktarda üretilebilen alfa lipoik asit bir çeşit yağ asididir.[1]a>sup>

Devamını oku..

12 Ürün

sayfa başı

12 Ürün

sayfa başı

Alfa Lipoik Asit (LA) Özellikleri Nelerdir

Alfa lipoik asit vücut tarafından karbonhidratların yakılması için ve organların işlevlerini sürdürebilmesi açısından gerekli enerjiyi üretmek adına kullanılan bir maddedir. İnsüline benzer çalışma prensibiyle vücutta çalışmaktadır.

Düzenli olarak yapılan fiziksel egzersiz hücrelerde serbest kök üretiminde bir artışa, antioksidan rezervlerinin azalmasına ve hücre zarlarının, DNA’nın ve enzimlerin hasar görme riskinin artmasına neden olarak nörolojik sıkıntılara, ateroskleroz hastalığına ve kansere sebebiyet verebilir. Hücrelerde biriken serbest kökler aynı zamanda antrenman sonrası kaslarda ağrı meydana gelmesine de neden olurlar. Bu nedenle, antioksidan içerikli tamamlayıcı maddeler yüksek şiddetli egzersiz sonrası iyileşme dönemlerinde kullanılabilirler ve bu yolla serbest köklerin oluşma oranını ve verdikleri hasarı azaltabilirler.

Alfa Lipoik Asit (LA):

  • Düşük miktarlarda vücut tarafından üretilebilir.
  • Besinlerden ve gıda takviyelerinden alınabilir.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal görülebilir.
  • Lipoik asit takviyelerinin tiroid rahatsızlıkları olan, tiyamin eksikliğine sahip, çok fazla alkol kullanan veya kanser olup kemoterapi gören kişiler tarafından kullanılması önerilmez. Tedavilerle çakışabileceği gibi istenmeyen yan etkilere de sebep olabilir.
  • Planlı herhangi bir ameliyattan en az 2 hafta önce ALA içerikli gıda takviyelerinin kullanılmasına ara verilmelidir.
  • Etkileşim:

    Antioksidanların kanserlerde kullanılan bazı ilaçların etkinliğini azaltabileceği konusunda bazı düşünceler vardır. Ancak bu etkileşimin gerçekleşip gerçekleşmediğini kanıtlayıcı kesin bir bulgu henüz yoktur.[2]a>sup>