Alfa Lipoik Asit Nedir?

Vücutta doğal bir inflamatuar ajan olarak görev alan alfa lipoik asit, takviye formunun yanı sıra topikal bir formda da bulunan güçlü bir antioksidandır. Nicholas Perricone'ye göre, alfa lipoik asit takviyeleri vücut hücrelerini çeşitli şekillerde koruyucu ve cilt üzerinde doğal yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir. Alfa lipoik asit, bir hücrenin enerji üreten bileşenlerinin doğal bir parçasıdır. Bir takviye şeklinde alındığında diğer vitaminlerin etkinliğini de artırabilir. “The Wrinkle Cure” kitabının yazarı Dr. Nicholas Perricone'a göre, alfa lipoik asit özellikle C ve E vitaminlerini koruyarak vücuttaki serbest radikallerle savaşma yeteneklerini artırır. Perricone, bunun, alfa lipoik asidin hem su hem de yağda çözünebilmesi ve bu nedenle bir hücrenin her bir bölümüne ve hatta hücreler arasındaki boşluklara dahi girebilmesi sayesinde olduğunu belirtmektedir.

Perricone'a göre, alfa lipoik asit özellikle cilt kırışıklıklarının tedavisinde oldukça yararlı bir maddedir. Serbest radikaller UV ışınları gibi formlarda bir deri hücresine girdiklerinde, kolajen sindiren enzimler oluşur. Bununla birlikte, ilgili hücrede alfa lipoik asit varsa, bu reaksiyon tersine döner ve tersine yaratılan reaksiyon sayesinde kırışıklıklar iyileşerek tamamen vücuttan silinebilirler. Dr. Perricone, topikal krem formunda alfa lipoik asit kullanımının, cilt sirkülasyonunu hızlandırabileceğini, gözenekleri sıkılaştırabileceğini ve hatta cildi üç ila dört gün içinde sağlıklı bir parıltıya kavuşturabileceğini iddia etmektedir. Ayrıca, maddenin topikal ya da oral yolla kullanımının göz altı torbaları ve şişlik oluşumunu azaltabileceğini ve akne izlerinin silinmesine yardımcı olabileceğini eklemektedir.

Alfa Lipoik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

Alfa Lipoik Asit İlaç Mıdır?

Dr. Ray Sahelian'a göre, alfa lipoik asit takviyeleri özellikle şeker hastaları için yararlı olabilmektedir. Lipoik asidin vücudun glikozu kullanmasına yardım ettiğini ve bunun da kan şekerinin düzenlenmesinde potansiyel bir rolü olduğunu açıklayan Sahelian, alfa lipoik asidin çok fazla şeker tüketen bir insanda ortaya çıkabilecek komplikasyonları azalttabileceğini belirtmektedir. Ancak Dr. Sahelian, piyasada sentetik (S) ve doğal (R) olmak üzere iki tip alfa lipoik asit bulunduğunu vurgulamaktadır. Alfa lipoik asidin sentetik formunun vücut için işe yaramaz olduğu, ancak doğal (R) formun maddenin gücünü iki katına çıkardığı ve kolayca özümsendiği bilinmektedir. Perricone, alfa lipoik asitin yaşlanma karşıtı faydalarının, maddenin şekerin proteine bağlanmasını önleyici etkileri sonucu ortaya çıktığını belirtmektedir. Bunun yararlı olmasının sebebi, şeker proteine bağlandığında hücre hasarının ortaya çıkmasıdır. “Prescription for Nutritional Healing” kitabının yazarı Phyllis Balch'a göre, alfa lipoik asit alkol kaynaklı karaciğer hasarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Balch, alfa lipoik asit takviyelerinin alınmasının, hasar başlamadan önce karaciğer ve pankreasın alkolden korunmasına yardımcı olduğunu belirtmektedir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.