Akgünlük Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Aynı zamanda, akgünlük bitkisi olarak da bilinen Boswellia, Boswellia serrata ağacından elde edilen bir bitki özüdür. Boswellia özünden elde edilen reçine Asya ve Afrika halk tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bitkinin, kronik inflamatuar hastalıkların yanı sıra bir takım başka sağlık durumlarını tedavi ettiğine inanılmaktadır. Akgünlük bitkisi bir reçine, kapsül ya da krem olarak kullanılabilir. Çalışmalar, akgünlük kapsüllerinin inflamasyonu azaltabileceğini ve aşağıdaki durumların tedavisinde yararlı olabileceğini göstermektedir:

- osteoartrit
- romatoid artrit
- astım
- inflamatuar bağırsak hastalığı

Akgünlük bitkisi güçlü bir anti-enflamatuar olduğundan, etkili bir ağrı kesici olabilir ve kıkırdak kaybını önleyebilir. Bazı çalışmalar, bitkinin lösemi ve meme kanseri gibi belirli kanserlerin tedavisinde bile yararlı olabileceğini göstermiştir. Boswellia, antiinflamatuar ilaçlar ile etkileşime girebilir ve onların etkilerini azaltabilir. Boswellia ürünlerini kullanmadan önce, özellikle iltihapları tedavi etmek için başka ilaçlar alıyorsanız, doktorunuzla konuşmanız önerilir. Bazı araştırmalar, boswellic asitin vücutta lökotriyen oluşumunu önleyebileceğini göstermektedir. Lökotrienler, iltihap nedeni olarak tanımlanmış moleküllerdir. Astım semptomlarını tetikleyebilirler. Boswellia reçinesi içinde, bitkinin antiinflamatuar özelliklerine katkıda bulunan 4 asit türü vardır. Bu asitler, lökotrien üreten bir enzim olan 5-lipoksijenazı (5-LO) inhibe eder. Asetil-11-keto-β-boswellik asitin (AKBA) dört boswellik asit arasında en güçlüsü olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, araştırmalar, diğer boswellic asitlerin de bitkilerin antiinflamatuar özelliklerinden sorumlu olduğunu göstermektedir. Boswellia ürünleri genellikle boswellic asitlerin konsantrasyonlarına göre derecelendirilirler. Akgünlük bitkisinin osteoartrit üzerindeki etkisine dair yapılan birçok çalışma, ağrı ve iltihaplanmayı tedavi etmede etkili olduğunu bulmuştur. "Phytomedicine" dergisinde yayınlanan 2003 tarihli bir çalışmada, boswellia alan ve diz ağrısı olan 30 hastada, diz ağrısında azalma olduğu bildirilmiştir. Ayrıca diz fleksiyonunda bir artış da gözlemlenmiştir. Daha yeni çalışmalar da, osteoartrit için akgünlük bitkisinin sürekli kullanımını desteklemektedir. Bir boswellia üretim şirketi tarafından finanse edilen başka bir araştırma, zenginleştirilmiş boswellia özünün dozajının arttırılmasının fiziksel kabiliyette bir artışa yol açabileceğini savunmaktadır. osteoartrite bağlı diz ağrısının, boswellia ürünü kullanan grupta 90 gün sonra, daha az dozaj ve plasebo gruplarına kıyasla azaldığı rapor edilmiştir. Ürün aynı zamanda kıkırdak düşürücü enzim seviyelerinin azaltılmasına da yardımcı olmuştur.

Akgünlük Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Akgünlük Kapsülü Nasıl Kullanılır?

Akgünlük kapsülü kullanırken dozaja dikkat etmeniz gerekir. Boswellia ürünleri birbirinden çok farklı olabilir. Üreticinin talimatlarına uymanız ve bitkisel bir terapi kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. Genel dozaj kılavuzları günde iki ila üç kez ağızdan 300–500 miligram (mg) almanızı önermektedir. İnflamatuvar bağırsak hastalığı için dozajın daha yüksek olması gerekebilir. Artrit Vakfı, yüzde 60 boswellik asit içeren bir ürünün günde üç kez 300-400 mg dozda alınabileceğini ileri sürmektedir.

Boswellia rahim ve pelviste kan akışını teşvik edebilir. Menstruel akışı hızlandırabilir ve hamile kadınlarda düşüğü indükleyebilir.
Boswellia'nın diğer olası yan etkileri şunlardır:
- mide bulantısı
- asit reflü
- ishal
- deri döküntüleri
Boswellia özü ayrıca ibuprofen, aspirin ve diğer non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) ile etkileşime girebilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.