Adaçayı Yaprağı (Sage Leave)

Adaçayı Yaprağı (Sage Leave)

Adaçayı Yaprağı Nedir?

Adaçayı yaprağı, ballıbabagiller familyasından kokulu ve şifalı bir bitki olan adaçayının yaprak kısımlarından elde edilmektedir. Gıda takviyesi olarak adaçayı yaprağı şeklinde genelde kapsül olarak satışa sunulmaktadır. Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nde sıklıkla rastlanan adaçayı bitkisi, yeşil ve koyu gri yapraklara sahiptir. Adaçayı doğal yollar ile çoğalır. Soğuğa karşı çok hassas olan bu bitkinin en verimli çoğalma zamanı yaz aylarıdır. Adaçayı; irsol asidi, flavon, asparagin, oleanol asidi, reçine, fumarik asit, glikozid, tanen, sineol, pinen ve borneol gibi maddeler içerir. Adaçayı yağı ve yaprakları kurutularak ekstrakt olarak kullanımı mümkündür.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Adaçayı Yaprağı Kullanımı?

Gıda içerisinde baharat olara kullanılabilir. Adaçayının faydalarını konu alan birçok çalışma mevcuttur.

Adaçayı'nın temel özellikleri

  • Bitkiseldir.
  • Kapsül formda satışa sunulmaktadır.
  • Komleks yapıdaki ürünlerde de bulunabilir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Adaçayı aşırı dozda veya uzun süre ağız yoluyla alındığında zararlı olabilir. Salvia officinalis gibi bazı adaçayı türleri, thujone adı verilen bir kimyasal içerir. Yüksek miktarda kullanıldığında , Thujone zehirli olabilir. Bu kimyasal, nöbetlere ve karaciğer ve sinir sistemlerine zarar verebilir. Thujone miktarı bitki türüne, hasat zamanına, yetiştirme koşullarına ve diğer faktörlere göre değişir.Adaçayı yaprağının hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanımının doktor gözetimde olması gerekir. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.
Diyabet hastalığı olan kişilerde adaçayı kan şekeri düzeylerini düşürebilir. Bu kişilerin düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtilerine dikkat etmesi tavsiye edilmektedir. Diyabetiniz varsa ve adaçayı içerikli bir gıda takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışın. Diyabet ilaçlarınızın dozunun sağlık hizmeti sağlayıcınız tarafından ayarlanması gerekebilir. <[1]a>sup>