Acai Üzümü

Acai Üzümü Nedir?

Açai, kızılcık ve yabanmersini familyasına ait, Güney Amerika’da bitkilerin posasından üretilen bir meyvedir. Meyvenin çok güçlü antioksidan ve iyileştirici özellikleri vardır: Hücre hasarını engellemeye yardımcı olur, yaşlanmayı yavaşlatır ve kalp ve damar sağlığına katkıda bulunur.

Açai Ne İşe Yarar

Açai fitoterapatik özellikleri olan birkaç maddenin bir araya gelmesi ile üretilmiş bir tür süper besindir. Bileşenleri, temel yağ asitleri (oleik asit ve palmitik asit), lif, vitaminler (A, C, E vitaminleri ve niasin), mineraller (sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, çinko, fosfor), ve antosiyanindir. Bu mikrobesinler vücudun normal bir şekilde işleyebilmesi için düzenleyici bir rol oynarlar. Açai'nin içerisindeki lif kişinin yemek sonrası tatmin hissetmesine katkı sağlar ve iştahı kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Devamını oku..

2 Kayıt

sayfa başı

2 Kayıt

sayfa başı

Antosiyanin ve vitaminler Acai’ye portakal veya üzüm gibi besinlerdekine oranla daha güçlü bir antioksidan etki kazandırır. Antioksidanlar serbest köklerin zararlı aktivitelerine karşı savaşırken, bu maddelerin organizmaya verdikleri zararları önleyerek vücutta önemli bir rol oynarlar. Buna ek olarak, antioksidan tüketiminin iltihaplanmaya karşı güçlü bir etkisi vardır. Antioksidan tüketimi lipid profilini güçlendirerek (toplam kolesterolü ve LDL’i düşürerek) damar sertleşmesini ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Bu tamamlayıcı madde, hücre bütünlüğünün korunması, dejeneratif rahatsızlıkların önlenmesi ve genel sağlığın iyileştirilmesi gibi konularda da etkin bir rol oynar.

Açai'nin iltihap önleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidan etkileri vardır. Bu madde aynı zamanda hücreler üzerinde koruyucu etkilere sahip olup, özellikle beyin hücrelerini hedef alarak hafıza ile ilgili yapıların korunmasını ve bilişsel yeteneklerin tetiklenmesini sağlar.

Acai’nin Temel Faydaları:

  • Güçlü bir antioksidandır
  • Hücreleri serbest köklerden korur
  • Erken yaşlanmayı önler
  • Kardiyovasküler hastalıklar ve kanser riskini azaltır
  • İştahı kontrol etmeye yardımcı olur
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Açai berry besin takviyelerinin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.