Coenzyme Q10 (Koenzim Q10)

Koenzim (Coenzyme) Q10 Nedir?

Koenzim Q10 (ubikinon olarak da adlandırılır) vitaminlere benzer özellik gösteren bir maddedir ve biyolojik fonksiyonlar açısından çok önemli bir role sahiptir. Bu madde hücre enerjisini arttırır ve önemli bir antioksidan işlevi görür. Yeterli dozlarda koenzim Q10 kullanmak iyi bir fiziksel performansa sahip olmanızı sağlarken, aynı zamanda kas yorgunluğunu geciktirir ve fiziksel iyileşme sürecini hızlandırır.

Devamını oku..

Ürünler 1 - 20 / Toplam 25

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2

Ürünler 1 - 20 / Toplam 25

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2

Koenzim Q10 Ne İşe Yarar

Koenzim Q10 hemen hemen tüm vücut hücrelerinde bulunan ve enerji üretiminde önemli bir rol oynayan bir maddedir. Co-Q10 mitokondride NADH oksidasyonunu tetikleyerek ATP üretiminin artmasına katkıda bulunur (hücre tarafından üretilen enerji miktarı yükselir). ATP üretimi hücresel aktiviteler için temel bir gereklilik olmakla beraber, fiziksel performans ve iyi bir kas gelişimi de buna bağlıdır. Ubikinon tüketimi sporcuların kuvvetini arttırarak egzersiz kapasitelerini yukarılara çekmelerine yardımcı olur.

ATP üretimi özellikle kalp kası dokusu, iskelet kası dokusu ve karaciğer dokusu gibi dokular çok fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu zaman- hücresel aktiviteler için çok önemli bir yere sahiptir. Bu tür dokular (özellikle kalp kası dokuları) daha yüksek Koenzim Q10 yoğunluklarına sahiptirler. Yeterli miktarda ubikinon tüketimi damar sertleşmesi, kalp kasının zayıflaması ve kardiyak aritmi gibi kardiyovasküler rahatsızlıkların kontrolü için gereklidir.

Co-Q10, enerji üretimini ideal hale getirmesinin yanı sıra yorgunluk ve zayıflık sonrası iyileşmeye yardımcı olarak daha iyi bir moda ve sağlığa kavuşmanızı sağlar. Özellikle sporcular söz konusu olduğunda, kas rejenerasyona katkıda bulunduğundan çok kullanışlı bir maddedir. Doğal olarak daha fazla enerji ve besine ihtiyaç duyan ve vücutlarında daha fazla miktarda serbest kök üretilen sporcularda antioksidan tüketimi sağlık ve iyileşme süreci açısından büyük önem taşır.

Ubikinon önemli antioksidan özelliklere sahiptir. Lipit oksidasyonunu ve serbest köklerin meydana getirdiği hücre hasarını engeller. Serbest kökler sıradan hücresel aktiviteler sırasında ya da bir hücre strese veya agresif faktörlere maruz kaldığında ortaya çıkan yüksek ölçüde duyarlı kimyasal maddelerdir. Serbest köklerin vücutta birikmesi ciddi hücre hasarlarına yol açarken, bu hasarlar genelde DNA bazında görülür ve erken yaşlanma ile onkojeneze neden olabilirler. Yeterli miktarlarda koenzim Q10 tüketimi belirli hastalıkların gelişmesini önleyerek genel sağlık ve esenliğe katkıda bulunur.

Koenzim Q10 üretiminin azalmasına neden olan bazı faktörler; hipertiroidizm, yaşlanma, statin kullanımı (kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmak için kullanılan bir ilaç çeşidi) ve şiddetli egzersizdir. Özellikle beslenmeniz yeterli ve dengeli değilse, koenzim Q10 içeren tamamlayıcı maddelerin kullanımı çok yararlı olabilir.

Koenzim Q10’un Temel Faydaları:

 • Antioksidan etkileri vardır
 • Enerji üretimini arttırır
 • Fiziksel performansı geliştirir
 • Direnci arttırır
 • Kardiyovasküler sağlığı güçlendirir
 • Hipertansiyonu azaltır
Dikkat - Olası Yan Etkileri
 • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız koenzim q10 kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Bu besin takviyesi atar damar kan basıncını etkileyebilir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Herhangi bir ameliyata girmeden en az 2 hafta önce bu ürünü kullanmayı bırakınız.